Smog w Polsce cały czas truje. Ekspertka wskazała głównych winowajców

Jakub Wojajczyk

Opracowanie Polecamy Jakub Wojajczyk

Polski Alarm Smogowy opublikował niedawno ranking miast, w których wymienia się najwięcej kopciuchów. Pierwsze miejsce zdobył Rybnik, który z jednego z najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce stał się liderem walki ze smogiem. Dlaczego powinniśmy wymieniać przestarzałe ogrzewanie i jakie zagrożenia wiążą się z zanieczyszczonym powietrzem? Na te i inne pytania odpowiada w rozmowie z Przemysławem Białkowskim Dominika Mucha, wiceprezeska Europejskiego Centrum Czystego Powietrza.

article cover
INTERIA.PL

Jak wyjaśnia ekspertka w podkaście Zielonej Interii, dzięki przeprowadzonym badaniom udało się sprawdzić, na ile smog w Polsce uzależniony jest od warunków atmosferycznych, a na ile jest związany z wymianą źródeł ciepła. Niedawno ranking PAS pokazał, że zdecydowanym liderem wymiany pieców w Polsce jest Rybnik.

Skąd się bierze smog w Polsce?

Badaczom z pomocą przyszła sztuczna inteligencja. - Nasza analiza pokazała, że w przypadku Rybnika za 70 proc. zmiany jakości powietrza odpowiadają z dużym prawdopodobieństwem działania ludzi - mówi Dominika Mucha z Europejskiego Centrum Czystego Powietrza. - W ok. 30 proc. widać silną determinację czynników meteorologicznych.

Jednak, jak wskazuje ekspertka, polskie miasta i gminy są jeszcze daleko od wygrania wojny ze smogiem. Jednym z problemów jest np. system pomiaru jakości powietrza. - Nie mamy lokalnych czujników - zauważa Dominika Mucha.

I podaje przykład: gdy sąsiad będzie w piecu palił paliwem niskiej jakości, miejskie czujniki smogu mogą nie wykryć takiej aktywności. Tymczasem mieszkańcy okolicznych domów będą wyraźnie odczuwali negatywne skutki powstającego w ten sposób smogu.

- Perspektywa ogólnokrajowa powinna się także skupiać na tzw. hotspotach, czyli miejscach, gdzie są większe problemy - ocenia ekspertka. - Niska emisja, czyli spalanie w domowych piecach, stanowi 86 proc. emisji pyłów zawieszonych PM2,5 w Polsce. Gdybyśmy zlikwidowali źródła ciepła niskiej jakości na węgiel i drewno, moglibyśmy osiągnąć bardzo duży sukces - podsumowuje.

Polecamy

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas