​Przemysław Białkowski podcast: Rozwój bez szkód dla środowiska

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Udostępnij

Wystarczy odpowiednio zaprojektować swój biznes, by rozwijał się w zrównoważony sposób, tak by nie szkodzić środowisku - w rozmowie z Przemysławem Białkowskim mówi Zuzanna Mazurek, autorka bloga "Misja zero".

article cover
pixabay.com
Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration 0:00
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time 0:00
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Stowarzyszenie Program Czysta Polska

      - Kiedy mówimy o projektowaniu, zazwyczaj mamy na myśli projektantów i designerów. Jednak jeżeli wykonujemy jakąś pracę i mamy wpływ na kształtowanie procesów, produktów i projektów, to jesteśmy również projektantami. Każdy z nas jest projektantem. W każdym takim projekcie należałoby zwrócić uwagę na aspekt zrównoważonego rozwoju - mówi Mazurek.

      W polskich firmach proekologiczne podejście dopiero zaczyna się rozwijać, jednak już teraz powstają działy, które zajmują się właśnie zgodnością polityki firmy z zasadami zrównoważonego rozwoju.

      Jednym z rozwiązań, które firmy mogą stosować, jest wzięcie odpowiedzialności za produkt na całej linii jego użytkowania. Dotyczy to także odpowiedzialności za utylizację. Jeżeli klient będzie chciał pozbyć się np. starych mebli, to zdaniem Mazurek firma mogłaby je zabierać, aby powstały z nich nowe przedmioty. Tak dzieje się już teraz z większością sprzętu gospodarstwa domowego. Jeżeli kupujemy nową lodówkę, możemy zgłosić w sklepie, że chcemy oddać stare urządzenie. Wówczas sklep ma prawny obowiązek je zabrać. - W ten sposób firma zdobywa przewagę wśród konkurencji, przejmując problem od klienta - dodaje autorka bloga "Misja zero".

      Zdaniem Mazurek, zrównoważony rozwój powinien być kryterium podczas projektowania. Przygotowując listę wymagań jesteśmy w stanie zawczasu określić bariery dla naszego pomysłu, produktu czy usługi. Dzięki temu łatwiej jest tworzyć ekologiczne projekty, które równocześnie spełniają swoją oczekiwaną funkcję.

      emptyLike
      Lubię to
      Lubię to
      like
      0
      Super
      relevant
      0
      Hahaha
      haha
      0
      Szok
      shock
      0
      Smutny
      sad
      0
      Zły
      angry
      0
      Udostępnij
      Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
      Przejdź na