Przemysław Białkowski podcast: Pułapka emisji

Upały, susze, huragany, powodzie - będzie ich coraz więcej. Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu nie pozostawia w tej sprawie złudzeń. I to człowiek jest za te zmiany odpowiedzialny.

- Obywatele i decydenci nie zdają sobie sprawy z zagrożenia. Nie ma globalnej edukacji klimatycznej, o co postuluje ONZ. To jest paradoks, ale im jest gorzej, tym łatwiej przebija się temat zmian klimatu do świadomości społecznej - mówi Kamil Wyszkowski, dyrektor generalny UN Global Compact Network Polska.

Nie ma lepszego, bardziej kompleksowego opracowania na temat zmian klimatu. Dokument powołanego przez ONZ Międzyrządowego Zespół ds. Zmian Klimatu odnosi się do 14 tys. prac naukowych. To największa aktualizacja stanu wiedzy od 2014 r. 

Z raportu wynika, że w ciągu najbliższych 20 lat globalna temperatura wzrośnie o co najmniej 1,5 st. Celsjusza. To nie tylko wydłuży ciepłe i skróci zimne pory roku, ale znacznie wpłynie także na rolnictwo. Zmieni się wilgotność, nasilenie wiatru, czy sumy opadów. W zastraszającym tempie podnosi się poziom mórz. Tymczasem, jak mówi Kamil Wyszkowski znaleźliśmy się "w pułapce emisji gazów cieplarnianych". 

Reklama

Więcej o skutkach zmian klimatu i sposobach ich ograniczania w rozmowie Przemysława Białkowskiego. 

*** 
Podobał Ci się ten materiał? Jeszcze więce w ramach akcji "Korba na rower":

Dowiedz się, jak nie zostać piratem na ścieżce rowerowej

Czy przesiadka na rower pomoże nam wygrać z zanieczyszczeniami powietrza?

Dookoła świata na rowerze... z kotem

Gdyby wszyscy rowerzyści o tym pamiętali, uniknęlibyśmy wielu nieprzyjemności

Fotelik na ramę czy bagażnik? Co jest lepsze? Rodzice podzieleni

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy