Przemysław Białkowski podcast: Polskie ekologiczne okna podbijają rynki

Wymiana pieca, ocieplenie ścian, nowe okna czy drzwi zwiększają efektywność energetyczną budynku. W tej ostatniej kategorii, czyli stolarki otworowej polskie firmy są w światowej czołówce. Jak sprawdzają się nasze okna na Antarktydzie i w czym wyprzedzamy Chińczyków - w rozmowie z Przemysławem Białkowskim mówi Paweł Gregorczyk, redaktor prowadzący Forum Branżowego.

W całej Europie trzeba wymienić 2 mld okien, w samych Niemczech 235 mln. To często najsłabsze ogniwo całego domu, przez które ucieka mnóstwo ciepła. Około 40 proc. emisji dwutlenku węgla to emisja właśnie w budynkach. 

Jednym z najważniejszych parametrów stolarki okiennej jest współczynnik przenikania ciepła. Im mniejsza wartość, tym lepsza izolacja termiczna. Współczesne okna mają nawet pięciokrotnie lepszą izolację w porównaniu do dawnych jednoszybowych drewnianych okien. Najbardziej zaawansowana technicznie stolarka gwarantuje utrzymanie ciepła na podobnym poziomie co mur. 

Reklama

Był taki mit, że okna aluminiowe są "zimne". - W tej chwili pod względem izolacji cieplnej są na poziomie okien z tworzyw sztucznych i ich producenci nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa. Takie okna są bardzo modne, pozwalają na duże przeszklenia obecne we współczesnej architekturze - mówi Paweł Gregorczyk. 

Polskim wynalazkiem są szyby fotowoltaiczne. Wykorzystuje się do tego technologię kropek kwantowych. Takie szyby nie tylko wytwarzają energię, ale też chronią wnętrza przed szkodliwym promieniowaniem UV. W porównaniu do klasycznych ogniw fotowoltaicznych są lekkie i niemal niewidoczne. Ich zastosowanie na szeroką skalę mogłoby zmienić całe podejście do odnawialnych źródeł energii.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy