Przemysław Białkowski podcast: Ekologiczne podróżowanie

Istnieje kilka prostych sposobów na to, by nasze wakacje nie przyczyniały się do niszczenia środowiska. Rozmowa Zielonej Interii i Stowarzyszenia Program Czysta Polska z geografem i podróżnikiem Marcinem Nowakiem.

Piosenkarz Justin Bieber w 2015 r. nagrał teledysk w jednym z parków narodowych na Islandii. Wkrótce potem wielu jego fanów zapragnęło zrobić sobie zdjęcie dokładnie w tym samym miejscu.

- Turyści dosłownie zadeptywali endemiczne rośliny, które były tam chronione. Efekt był taki, że islandzkie władze na kilka lat musiały zamknąć część tego parku - mówi Marcin Nowak, autor serwisu "Motyl i globus".

Media społecznościowe znacząco zmieniły także wiele innych miejsc, nie zawsze na lepsze. - Okazuje się, że za sprawą popularności, jaką zdobywają w internecie niektóre atrakcje turystyczne, 20 proc. z nich obleganych jest przez 80 proc. turystów - wyjaśnia Nowak. 

Reklama

Tak było m.in. z w szwajcarskim Lavertezzo. To niewielka wioska znajdująca się zaledwie godzinę drogi samochodem od Mediolanu. Licząca kilkuset mieszkańców miejscowość, która za sprawą youtuberów została okrzyknięta alpejskimi Malediwami, zaczęła przeżywać najazd turystów, nieraz kilkunastu tysięcy dziennie.

Czy można podróżować tak, by nie niszczyć przyrody i na co zwracać uwagę podczas wakacyjnych wyjazdów w rozmowie Przemysława Białkowskiego.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy