Niemcy je pokochali i mają niższe rachunki. W Polsce to nadal nowość

Niemcy mają już 400 tys. instalacji fotowoltaicznych na balkonach. Niedawno zmieniły się tam przepisy, które znacznie ułatwiają inwestycje w takie panele słoneczne. W Polsce to nadal nowość, a regulacje pod tym względem są dość skomplikowane.

article cover
INTERIA.PL
Fotowoltaika na balkonie? W Niemczech to już hitINTERIA.PL

U naszych zachodnich sąsiadów rosnącą popularnością cieszą się moduły fotowoltaiczne typu plug-in. Takie panele wystarczy zamontować np. na balkonie i podłączyć do gniazdka. Gotowe zestawy można z łatwością kupić przez internet. W Polsce montaż takich instalacji utrudniają na ten moment skomplikowane przepisy.

Fotowoltaika balkonowa. Jak to wygląda w Polsce?

- Panele fotowoltaiczne na balkonach to bardzo ciekawy przykład - zgadza się Michał Hetmański z Fundacji Instrat w rozmowie z Przemysławem Białkowskim z Zielonej Interii. - Ja co do zasady nie jestem jednak zwolennikiem oblepiania naszych "pięknych" bloków dodatkowymi instalacjami.

Jak mówi ekspert, jest jednak miejsce na takie panele, o ile wpisują się one w ład przestrzenny i jest na nie zgoda wśród mieszkańców i sąsiadów. - Problemy dzisiaj nie są jednak natury technologicznej, żeby się podpiąć do licznika w domu, ale chodzi o bariery prawne - wyjaśnia Michał Hetmański.

Jeśli w Polsce chcielibyśmy zamontować panele fotowoltaiczne na balkonie, musimy liczyć się z wieloma wyzwaniami pod kątem przepisów i regulacji. Osoba posiadająca taką instalację musi zadeklarować, czy wytwarzaną energię będzie zużywać na własny użytek, czy też dzielić się nią ze spółdzielnią.

Energię z fotowoltaiki na balkonie można też sprzedawać sąsiadom albo np. zasilać nią pomieszczenia wspólne, takie jak klatki schodowe. - To są problemy, które nadal w Polsce nie są rozstrzygnięte - podkreśla ekspert.

W Polsce nadal domyślnym i najbardziej popularnym sposobem montażu paneli fotowoltaicznych pozostają instalacje na dachach domów lub budynków usługowych, gdzie wytworzona energia zużywana jest na potrzeby własne.

Nowe formy instalacji fotowoltaicznych i rozliczania się z wytwarzanej w tej sposób energii będą się jednak coraz częściej pojawiać w naszym kraju - przekonuje Michał Hetmański. - Panele fotowoltaiczne tanieją - podkreśla. To właśnie dzięki temu fotowoltaika będzie coraz bardziej popularna w Polsce i to w różnych formach.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas