Gdzie oddawać zużytą elektronikę? Jedna trzecia Polaków jej nie segreguje

Jak wynika z najnowszych badań, jedna trzecia Polek i Polaków nie segreguje elektrośmieci. O tym, jak należycie traktować takie odpady w rozmowie z Przemysławem Białkowskim opowiada Dominika Lenkowska-Piechocka, edukatorka ekologiczna.

Żyjemy w czasach, gdzie co chwilę jesteśmy bombardowani coraz to nowszymi modelami komputerów, telefonów, czy tabletów. Z tego powodu rosną jednak sterty elektrośmieci w naszych domach. Co zrobić ze sprzętem, który jest już niepotrzebny?

Mamy problem z segregacją elektrośmieci

Badania na zlecenie RLG wskazują, że segregację elektroodpadów deklaruje tylko 66 proc. ankietowanych. Jeszcze gorzej jest z małym sprzętem RTV i AGD, takim jak zawierające elektronikę zabawki i książeczki czy e-papierosy. W tych wypadkach ponad połowa respondentów nawet nie uważa takich śmieci za elektroodpady.

- Bardzo kojarzymy odpady elektroniczne z czymś, w czym widzimy elektronikę - mówi Dominka Lenkowska-Piechocka. - Z elektroodpadem kojarzymy duże sprzęty AGD, telewizory, lodówki. Natomiast coś małego, niepozornego zwyczajnie jest nam łatwiej wyrzucić do zwykłych odpadów - ocenia ekspertka.

Reklama

Jeszcze niedawno powszechnym widokiem były pralki czy lodówki wyrzucane np. w lasach. To oczywiście ogromne zagrożenie dla środowiska, zwierząt i ludzi. Gdzie powinniśmy oddawać niepotrzebne elektroodpady? - Takim miejscem jest chociażby PSZOK, czyli punkt selektywnej zbiórki odpadów komunalnych - tłumaczy rozmówczyni Przemysława Białkowskiego.

Gdzie oddać zużyty sprzęt? Kara może wynieść nawet 5000 zł

- On się znajduje w każdej gminie. Ten trud, który musimy sobie faktycznie zadać, to wrzucić zapytanie w wyszukiwarkę i odnaleźć adres najbliższego PSZOK-u - mówi Dominka Lenkowska-Piechocka.

Inną opcją jest oddanie zużytej elektroniki podczas zakupu nowego sprzętu. Możemy zrobić to zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i online. - Sprzedawca ma obowiązek odebrać od nas zużyty sprzęt - podkreśla ekspertka. Mniejsze elektroodpady można z kolei oddać w sklepach o powierzchni powyżej 400 metrów kwadratowych. To również zapewniają polskie przepisy.

Warto pamiętać o tym, gdzie powinno się wyrzucać zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Za nieodpowiednią utylizację elektrośmieci grożą bowiem wysokie kary. Kara za niezgodne z prawem pozbycie się elektroodpadów i baterii może wynieść nawet 5000 zł.

SCP
Dowiedz się więcej na temat: elektrośmieci
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy