Gdzie znajdziesz najpiękniejsze trasy rowerowe?

Województwo pomorskie większości z nas kojarzy się z plażowaniem, sportami wodnymi i bursztynem i jest tak w istocie. Warto jednak pamiętać, że to również zachwycające parki narodowe, urocze kaszubskie wioski i... piękne trasy rowerowe.

Pomorze słynie z pięknych tras rowerowych, dostosowanych do każdego stopnia trudności
Pomorze słynie z pięknych tras rowerowych, dostosowanych do każdego stopnia trudności 123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Wybraliśmy dla was trzy trasy, różniące się długością i trudnością, ale wszystkie łączy jedno - podróż nimi zapadnie wam w pamięć na długo. W drogę! 

Gdynia Główna - Rewa - Puck - Władysławowo - 55,10 km

Najdłuższą z wybranych przez nas tras warto rozpocząć na Dworcu Głównym w Gdyni - mijamy dworzec podmiejski SKM i kierujemy się w stronę wiaduktu, następnie przejeżdżamy pod nim, wjeżdżamy w ulicę Morską i jedziemy chodnikiem aż do ścieżki rowerowej. Dojeżdżamy do ulicy Chylońskiej i jedziemy nią przez chwilę, następnie skręcamy w ulicę Pucką. 

Dwa kilometry dalej znajduje się skrzyżowanie ulic Puckiej i Czernickiego - tutaj skręcamy w prawo i delektując się widokiem na Gdynię, dojeżdżamy do Kosakowa. W tym miejscu warto zrobić krótką przerwę i odwiedzić drewniany kościół pw. Św. Antoniego Padewskiego, dzwonnicę z dwoma przedwojennymi dzwonami oraz cmentarz z kwaterami 120 żołnierzy Wojska Polskiego zmarłych w 1939 roku. Jadąc dalej ścieżką rowerową, wjeżdżamy do Pierwoszyna, a następnie do Mostów.

W Mostach skręcamy w zalesiony wąwóz i dojeżdżamy do ulicy Szkolnej. W tym miejscu warto zatrzymać się przy głazie pomnikowym Pamięci Żołnierzy 2 Morskiego Pułku Strzelców, dowodzonego przez płk. Ludwika Szpunara i Marynarzy Batalionu Marynarki Wojennej pod dowództwem kmdr ppr. Zygmunta Horyda, poległych w dniach 1-19 września 1939 r., w obronie Wybrzeża.

Kilkadziesiąt metrów dalej wjeżdżamy już do wsi Mechelinki - to urocza, stara kaszubska wieś, leżąca w sąsiedztwie rezerwatu przyrody "Mechelińskie Łąki". Znajduje się tutaj przystań rybacka z charakterystycznymi kutrami rybackimi oraz mały targ rybny. Warto również odpocząć na piaszczystej plaży i zregenerować siły przed dalszą drogą.

.

Kierujemy się w stronę rezerwatu "Mechelińskie Łąki", skręcamy w lewo i ruszamy do Rewy. Jedziemy ulicą Morską, następnie Szturmową i Rybacką i kierujemy się w stronę Cypla Rewskiego. To tutaj znajduje się krzyż ufundowany przez mieszkańców gminy Kosakowo, poświęcony tym, którym morze zabrało życie. Stąd kierujemy się w stronę rezerwatu przyrody "Beka". Rezerwat ten utworzono w 1988 roku, w celu zachowania wilgotnych, słonych łąk, tzw. słonaw, rzadkich zbiorowisk łąk turzycowych oraz bogatej awifauny lęgowej i przelotnej. Obecne tutaj słonawy stanowią doskonałe siedlisko lęgowe dla ptaków wodno-błotnych. Choć nie udało się tego ostatecznie potwierdzić, "Beka" to prawdopodobnie jedno z ostatnich miejsc w Polsce, gdzie przystępuje do lęgów biegus zmienny. Biegusy licznie zatrzymują się tu w czasie wędrówek. Mieszkańcami "Beki" są też czajki, krwawodzioby i kszyki. Jedną z najważniejszych ostoi w Polsce ma tu również pliszka cytrynowa.

Czytaj dalej!

*** 

Podobał Ci się ten materiał? Jeszcze więce w ramach akcji "Korba na rower:

INTERIA.PL
Styl.pl
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas