Za 80 lat roztopi się większość alpejskich lodowców

Alpejskie lodowce są na dobrej drodze do największej od 60 lat utraty lodu - donosi Reuters. Naukowcy mierzą skalę topnienia dzięki obserwacjom coraz uboższych w śnieg zim i coraz gorętszych lat.

To największe straty mas lodowców od co najmniej 60 lat. Niewystarczająca ilość śniegu, który pada w zimie oraz upalne lata to główne przyczyny kurczenia się lodowców.

W ciągu 1,5 roku Alpy nawiedziły dwie duże fale upałów. W szwajcarskiej górskiej wiosce Zermatt odnotowano aż 30°C. Na wysokościach powyżej 4000 m n.p.m, pędzi woda, pochodząca z topniejących lodowców. Glacjolodzy nie mają wątpliwości, że to ekstremalny sezon.

Alpejskie lodowce szczególnie narażone na topnienie

Większość lodowców górskich na świecie to pozostałości ostatniej epoki lodowcowej. Obecnie większość z nich, cofa się z powodu zmian klimatu. 

Reklama

Jednak lodowce znajdujące się w Alpach są szczególnie narażone, ponieważ mają stosunkowo niewielką pokrywę lodową i są mniejsze niż np. te przy azjatyckich szczytach. Temperatury w europejskich górach wzrastają w tempie około 0,3°C na dekadę - to około dwa razy wyższa średnia od tej w innych zakątkach świata.

Eksperci klimatyczni, działający w ramach IPCC oszacowali, kiedy lodowce znacznie się zmniejszą. Jeśli emisje gazów cieplarnianych będą nadal rosły, lodowce w Alpach stracą prawdopodobnie ponad 80% swojej obecnej masy. Proces ten ma trwać do 2100 roku.

Modelowym przykładem wpływu zmian klimatycznych na topnienie, jest szwajcarski Morteratsch. Długi język, który kiedyś sięgał głęboko w dolinę, skurczył się o prawie 3 km, a głębokość śniegu i lodu zmniejszyła się nawet o 200 m. Równoległy lodowiec Pers cofnął się tak bardzo, że teraz między nimi znajduje się nie lód, a rozszerzający się pas piasku. Szwajcarski lodowiec Silvretta ma się obecnie najgorzej od 1915 r.

Rekordowe straty

Europejscy glacjolodzy, badający proces topnienia lodowców w Austrii, Francji i Włoszech, potwierdzają, że lodowce są na dobrej drodze do rekordowych strat. W Austrii "lodowce są pozbawione śniegu aż do samych szczytów" - mówi Andrea Fischer, glacjolog z Austriackiej Akademii Nauk.

Podczas ostatniej zimy na lodowcu Grand Etret w północno-zachodnich Włoszech zgromadziło się tylko 1,3 metra śniegu - to o 2 metry mniej niż średnia roczna, obserwowana przez 20 lat, aż do 2020 roku.

Naukowcy czekają na jeszcze większą falę upałów w sierpniu. Oceny skali topnienia lodowców będzie można dokonać po zakończeniu lata.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: lodowce | topniejące lodowce | topnienie lodu

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy