Za 80 lat roztopi się większość alpejskich lodowców

Alpejskie lodowce są na dobrej drodze do największej od 60 lat utraty lodu - donosi Reuters. Naukowcy mierzą skalę topnienia dzięki obserwacjom coraz uboższych w śnieg zim i coraz gorętszych lat.

Lodowiec Marmolada we Włoszech
Lodowiec Marmolada we WłoszechEast News

To największe straty mas lodowców od co najmniej 60 lat. Niewystarczająca ilość śniegu, który pada w zimie oraz upalne lata to główne przyczyny kurczenia się lodowców.

W ciągu 1,5 roku Alpy nawiedziły dwie duże fale upałów. W szwajcarskiej górskiej wiosce Zermatt odnotowano aż 30°C. Na wysokościach powyżej 4000 m n.p.m, pędzi woda, pochodząca z topniejących lodowców. Glacjolodzy nie mają wątpliwości, że to ekstremalny sezon.

Alpejskie lodowce szczególnie narażone na topnienie

Większość lodowców górskich na świecie to pozostałości ostatniej epoki lodowcowej. Obecnie większość z nich, cofa się z powodu zmian klimatu. 

Jednak lodowce znajdujące się w Alpach są szczególnie narażone, ponieważ mają stosunkowo niewielką pokrywę lodową i są mniejsze niż np. te przy azjatyckich szczytach. Temperatury w europejskich górach wzrastają w tempie około 0,3°C na dekadę - to około dwa razy wyższa średnia od tej w innych zakątkach świata.

Eksperci klimatyczni, działający w ramach IPCC oszacowali, kiedy lodowce znacznie się zmniejszą. Jeśli emisje gazów cieplarnianych będą nadal rosły, lodowce w Alpach stracą prawdopodobnie ponad 80% swojej obecnej masy. Proces ten ma trwać do 2100 roku.

Jak topnieją lodowce? Wizualizacja NASAmateriały prasoweNASA

Modelowym przykładem wpływu zmian klimatycznych na topnienie, jest szwajcarski Morteratsch. Długi język, który kiedyś sięgał głęboko w dolinę, skurczył się o prawie 3 km, a głębokość śniegu i lodu zmniejszyła się nawet o 200 m. Równoległy lodowiec Pers cofnął się tak bardzo, że teraz między nimi znajduje się nie lód, a rozszerzający się pas piasku. Szwajcarski lodowiec Silvretta ma się obecnie najgorzej od 1915 r.

Nie spodziewałem się, że zobaczę tak ekstremalny rok tak wcześnie
Matthias Huss, kierujący Glacier Monitoring Switzerland

Rekordowe straty

Europejscy glacjolodzy, badający proces topnienia lodowców w Austrii, Francji i Włoszech, potwierdzają, że lodowce są na dobrej drodze do rekordowych strat. W Austrii "lodowce są pozbawione śniegu aż do samych szczytów" - mówi Andrea Fischer, glacjolog z Austriackiej Akademii Nauk.

Marmolada, DolomityAndrzeja ZbaranieckiEast News

Podczas ostatniej zimy na lodowcu Grand Etret w północno-zachodnich Włoszech zgromadziło się tylko 1,3 metra śniegu - to o 2 metry mniej niż średnia roczna, obserwowana przez 20 lat, aż do 2020 roku.

Naukowcy czekają na jeszcze większą falę upałów w sierpniu. Oceny skali topnienia lodowców będzie można dokonać po zakończeniu lata.