Reklama

Z naszą planetą dzieje się coś niedobrego. Jeziora na całym świecie zielenieją

Wiele malowniczych jezior wkrótce straci swoją niebieską barwę wskutek zmian klimatu i związanym z nimi zakwitem glonów. Szacuje się, że co dziesiąty zbiornik wodnych odznaczający się obecnie niebieskimi odcieniami stanie się do końca stulecia zielony.

Zespół amerykańskich naukowców przebadał 85 360 jezior znajdujących się w przeróżnych zakątkach naszej planety. Oczywiście dojechanie do każdego z nich i pobranie próbki wody byłoby zadaniem iście karkołomnym, w związku z czym do analizy wykorzystano zdjęcia satelitarne wykonane nie dawnej niż w ciągu ostatnich dziesięciu lat (2013-2020).

Badacze na ich podstawie ustalili kolory zbiorników wodnych i stworzyli nawet interaktywną mapę kolorów tych jezior dostępną bezpłatnie w internecie. Dzięki wspomnianej pracy poznaliśmy kilka frapujących faktów.

Zobacz także: Szwajcarskie lodowce stopniały w rekordowym tempie

Reklama

Jeziora zielenieją

Zaledwie 31 procent wszystkich jezior znajdujących się na naszej planecie odznacza się odcieniami niebieskiego. Zdecydowania większość zbiorników wodnych charakteryzuje się barwami zielonymi, a znacząca część brązowymi.

Niebieskie jeziora znajdują się głównie w miejscach, gdzie występuje niska temperatura (Kanada, Grenlandia, Szkocja, Norwegia, Szwecja, Finlandia, Szwajcaria, Nowa Zelandia, Wyżyna Tybetańska czy południowe Chile).

Z przeprowadzonych analiz wynika, że w przypadku wzrostu średniej temperatury powietrza w lecie o 3 °C aż 14 procent z wszystkich niebieskich jezior może zmienić swoje barwny na zielone. Wszystko z powodu zakwitnięcia glonów.

Oczywiście rzeczone analizy dotyczą tylko i wyłącznie wpływu zmian klimatu na zbiorniki wodne. Warto dodać, że wiele z nich może również zmienić kolor wskutek zanieczyszczeń najróżniejszymi substancjami. 

Badanie opublikowano w czasopiśmie "Geophysical Research Letters".

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: jeziora | zmiany klimatu | globalne ocieplenie | glony | zakwit glonów

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy