Z naszą planetą dzieje się coś niedobrego. Jeziora na całym świecie zielenieją

Mateusz Zajega

Wiele malowniczych jezior wkrótce straci swoją niebieską barwę wskutek zmian klimatu i związanym z nimi zakwitem glonów. Szacuje się, że co dziesiąty zbiornik wodnych odznaczający się obecnie niebieskimi odcieniami stanie się do końca stulecia zielony.

Niebieskie jeziora stają się rzadkością
Niebieskie jeziora stają się rzadkościąpixabay.com

Zespół amerykańskich naukowców przebadał 85 360 jezior znajdujących się w przeróżnych zakątkach naszej planety. Oczywiście dojechanie do każdego z nich i pobranie próbki wody byłoby zadaniem iście karkołomnym, w związku z czym do analizy wykorzystano zdjęcia satelitarne wykonane nie dawnej niż w ciągu ostatnich dziesięciu lat (2013-2020).

Badacze na ich podstawie ustalili kolory zbiorników wodnych i stworzyli nawet interaktywną mapę kolorów tych jezior dostępną bezpłatnie w internecie. Dzięki wspomnianej pracy poznaliśmy kilka frapujących faktów.

Jeziora zielenieją

Zaledwie 31 procent wszystkich jezior znajdujących się na naszej planecie odznacza się odcieniami niebieskiego. Zdecydowania większość zbiorników wodnych charakteryzuje się barwami zielonymi, a znacząca część brązowymi.

Niebieskie jeziora znajdują się głównie w miejscach, gdzie występuje niska temperatura (Kanada, Grenlandia, Szkocja, Norwegia, Szwecja, Finlandia, Szwajcaria, Nowa Zelandia, Wyżyna Tybetańska czy południowe Chile).

Z przeprowadzonych analiz wynika, że w przypadku wzrostu średniej temperatury powietrza w lecie o 3 °C aż 14 procent z wszystkich niebieskich jezior może zmienić swoje barwny na zielone. Wszystko z powodu zakwitnięcia glonów.

Oczywiście rzeczone analizy dotyczą tylko i wyłącznie wpływu zmian klimatu na zbiorniki wodne. Warto dodać, że wiele z nich może również zmienić kolor wskutek zanieczyszczeń najróżniejszymi substancjami. 

Badanie opublikowano w czasopiśmie "Geophysical Research Letters".

Zapadliska na pogórniczych terenachProgram Czysta Polska
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas