W święta Brazylię nawiedziła powódź. Nie żyje 18 osób

Podczas świątecznego weekendu przez region Bahia w Brazylii przeszła powódź. Nie żyje 18 osób, a 35 tys. straciło dach nad głową. Obszar objęto stanem klęski żywiołowej. Z powodu obfitych deszczów pękła tama na rzece Verruga.

Do 18 wzrosła liczba ofiar powodzi, jakie nawiedziły stan Bahia na północnym wschodzie Brazylii. W niedzielę wieczorem władze regionalne powiadomiły o śmierci 60-latka. Dwie osoby uznaje się za zaginione - podała Obrona Cywilna (Sudec) stanu Bahia.

Podczas świątecznego weekendu dach nad głową straciło 35 tys. osób. 16 tys. ludzi zmuszonych było skorzystać z prowizorycznego zakwaterowania. Całkowita liczba osób, które zostały poszkodowane w wyniku padających od końca listopada deszczy, wynosi już 430 869 - podaje agencja AFP.

Sytuacja uległa znacznemu pogorszeniu z soboty na niedzielę. Według danych Sudec już nie 58, ale 72 gminy w stanie Bahia zostały dotknięte skutkami powodzi.

Reklama

Katastrofalne powodzie w Kanadzie. Miasta odcięte od świata

Powódź w Brazylii: pękła tama, użyto helikopterów i samolotów

Akcja ratownicza na całym objętym klęską żywiołową obszarze jest prowadzona wspólnie przez władze regionalne i służby podlegające władzom stanu Bahia. 

W zwalczaniu skutków powodzi i prowadzeniu ewakuacji uczestniczą też stany sąsiadujące z Bahią - Minas Gerais, Sergipe, Espirito Santo oraz Sao Paulo. Wykorzystywane są samoloty i helikoptery, dzięki którym udaje się dotrzeć do ludzi w odciętych od reszty stanu zakątkach.

Uszkodzeniu uległo blisko 25 dróg w stanie Bahia - podało stanowe ministerstwo infrastruktury. Przyczyniły się do tego intensywne opady i lawiny błotne.

W niedzielę poinformowano też, że po obfitych opadach deszczu pękła tama na rzece Verruga zlokalizowana w gminie Itambe w stanie Bahia. Uwolnione zasoby wody zalały okolicę. Mieszkańców wezwano do opuszczenia domów. Na razie nie ma doniesień o ofiarach śmiertelnych, rannych czy poważnych zniszczeniach - napisał Reuters.

Itambe to region rolniczy w stanie Bahia, oddalony ok. 200 km w głąb lądu od portowego miasta Ilheus leżącego nad Atlantykiem.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Brazylia | Powódź | zmiany klimatu

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama