Katastrofalne powodzie w Kanadzie. Miasta odcięte od świata

Kanada mierzy się z falą powodzi, która dotknęła zachodniego wybrzeża kraju. Katastrofa naturalna wyrządziła ogromne szkody w prowincji Kolumbia Brytyjska. Jedna osoba zginęła, cztery są zaginione. Władze przewidują, że ofiar może być więcej. Do ewakuacji zaangażowano wojsko.

Rekordowe opady deszczu spowodowały, że w Kanadzie wprowadzono w środę stan wyjątkowy. W ewakuacji mieszkańców Kolumbii Brytyjskiej pomaga wojsko.

Władze Kanady poinformowały, że z powodu nagłych opadów w zachodnim regionie kraju w tym tygodniu wielu kierowców zostało uwięzionych w lawinach błotnych. Jedna osoba zginęła, a cztery są zaginione. Tysiące mieszkańców musiało opuścić swoje domy. Od świata zostało odcięte całe Vancouver i port w tym mieście.

W ewakuacji pomaga wojsko

Premier Kanady Justin Trudeau w Waszyngtonie przed spotkaniem z władzami USA i Meksyku powiedział, że nawalne deszcze spowodowały "historyczne i straszne powodzie, które zakłóciły życie i odebrały życie ludzi w Kolumbii Brytyjskiej".

Reklama

- Mogę potwierdzić, że setki żołnierzy Kanadyjskich Sił Zbrojnych wyruszyły do Kolumbii Brytyjskiej, aby pomóc ze wszystkim - od zapasów, przez ewakuację do wszystkiego co jest potrzebne - powiedział Justin Trudeau.

Powodzie w Kanadzie doprowadziły do dużych zniszczeń. Wideo zamieszczone poniżej pokazuje jak woda "przepołowiła" autostradę Coquihalla:

Zmiany klimatu wywołują ekstremalne zjawiska pogodowe

Premier prowincji Kolumbia Brytyjska John Horgan ogłosił stan wyjątkowy i wprowadził zakaz przemieszczania się. Powiedział reporterom, że "katastrofalne" deszcze, wiatry i powodzie "zdewastowały całe społeczności w naszej prowincji". - Spodziewamy się potwierdzenia większej liczby ofiar w nadchodzących dniach - dodał John Horgan.

Ekstremalne warunki pogodowe w Kolumbii Brytyjskiej w tym tygodniu były poprzedzone z kolei rekordowo gorącym latem. Z powodu upałów zmarło ponad 500 osób. Region zmagał się także z pożarami lasów.

- Tego typu wydarzenia są coraz bardziej regularne ze względu na efekty zmian klimatu wywołanych przez człowieka - skomentował John Horgan zaledwie kilka dni po tym jak światowi liderzy spotkali się w Glasgow na konferencji klimatycznej COP26

AFP
Dowiedz się więcej na temat: Powódź | Kanada

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy