W Hiszpanii trwa rekordowa fala upałów. Temperatura nawet 44 stopnie Celsjusza
Mateusz Zajega
Półwysep Iberyjski nawiedziła rekordowa fala upałów. Termometry w Hiszpanii już pokazują ponad 40 stopni Celsjusza, a w przeciągu następnych siedmiu dni mieszkańcy tego kraju codziennie będą zmagać się z podobnym poziomem gorąca. To najcieplejszy czerwiec na tym obszarze od co najmniej kilkudziesięciu lat.
Masy gorącego powietrza napłynęły znad Afryki Zachodniej w kierunku Hiszpanii, gdzie odnotowano rekordowe temperatury jak na obecną porę roku. Choć na kalendarzach jeszcze mamy wiosnę, termometry na Półwyspie Iberyjskim lada dzień mają pokazać nawet 44 stopnie Celsjusza.
Rekordowe upały w Hiszpanii
Już w sobotę mieszkańcy położonej w południowej części kraju Sewilli zmagali się z aż 40-stopniowym upałem. Sprzedawcy wachlarzy czy mrożonych napojów mogli odnotować zwiększony ruch, natomiast dorożkarze zostali zmuszeni zwinąć swój interes.
Podobnie sytuacja wyglądała w niedzielę i poniedziałek, kiedy również na termometrach można było ujrzeć czwórkę z przodu. Zgodnie z bieżącymi prognozami nie inaczej sytuacja będzie wyglądać we wtorek i środę.
Synoptycy przewidują, że "ochłodzenie" może nastąpić najwcześniej w czwartek, jednak mowa o spadku rzędu zaledwie kilku stopni Celsjusza. Zmiana z 40 na 35 stopni Celsjusza najpewniej nie usatysfakcjonuje zbyt wiele osób.
Obecnie trwająca fala upałów w Hiszpanii jest trzecią najwcześniejszą w historii pomiarów. Ostatni raz w pierwszej połowie czerwca tak wysokie temperatury utrzymujące się co najmniej kilka dni miały miejsce w 1981 roku.
Lokalne władze ostrzegają mieszkańców i zachęcają ich do pozostawania w domach, picia dużej ilości wody oraz unikania alkoholu. Aż 31 prowincji z 11 regionów autonomicznych objęto żółtym lub pomarańczowym alertem ostrzegającym przed upałami.
Już ubiegły rok zapisał się w historii Hiszpanii jak najgorętszy i najbardziej suchy w historii. Co więcej, po raz pierwszy w historii pomiarów aż ósmy rok z rzędu odnotowano roczną średnią temperaturę powyżej średniej z poprzednich lat.