Reklama

Glony będą oczyszczać powietrze w Hiszpanii

Władze Madrytu przedstawiły nowatorski plan zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza w mieście dzięki zainstalowaniu na jego terenie totemów z glonami przywiezionymi z hiszpańskiego wybrzeża. Specjalne, ogromne urządzenia o wysokości czterech metrów, w których umieszczone będą algi morskie, mogą oczyszczać powietrze kilkaset razy szybciej niż drzewa – deklaruje miasto.

Glony w procesie fotosyntezy pochłaniają dwutlenek węgla i uwalniają tlen w ilościach o wiele większych od roślin lądowych, np. drzew.

Projekt został przedstawiony ministerstwu turystyki w ramach strategicznego planu turystycznego na lata 2020-2023 i ma zostać wprowadzany w życie w tym roku. Będzie finansowany ze środków unijnych, a jego koszt to minimum 1,5 mln euro - poinformował portal esDiario.com.

Australia: Glony w służbie piwowarów

Reklama

Madryt ustawi wieże z alg oczyszczające powietrze

Na pierwszym etapie projektu zostanie wyliczony ślad węglowy, jaki pozostawia w stolicy turystyka oraz określi się ilość glonów potrzebnych do zrównoważenia zanieczyszczenia środowiska. Na drugim etapie zostaną zainstalowane w różnych punktach miasta fermy z algami. Mają to być urządzenia zwane totemami o średnicy 2,5 metra i wysokości 4 metrów, które zostaną wypełnione wodą z algami morskimi zdolnymi do produkowania i emitowania do atmosfery dużych ilości tlenu.

Szacuje się, że glony z jednego takiego urządzenia byłyby w stanie wygenerować tyle tlenu, ile 368 drzew. Według dyrektora generalnego ds. turystyki w Madrycie Hectora Coronela, zaplanowane umieszczenie 10 urządzeń na początku realizacji projektu byłoby równoznaczne z zasadzeniem 3680 drzew w mieście.

Naścienne fermy z glonami będą także zainstalowane w najbardziej zanieczyszczonych punktach stolicy Hiszpanii na billboardach, szyldach, tablicach oraz wiatach przystankowych. "Turystyka przyszłości staje się rzeczywistością w Madrycie" - zapewniły lokalne władze.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: algi | Hiszpania | Madryt | zanieczyszczenia powietrza | smog

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama