UE będzie naciskać na rezygnację z paliw kopalnych przed kolejnym szczytem klimatu

Ministrowie z 27 państw członkowskich Unii Europejskiej poparli ideę jak najszybszego odejścia od paliw kopalnych. Zobowiązali się promować globalną neutralność klimatyczną przed kolejnym szczytem klimatu. COP28 rozpocznie się 30 listopada w Dubaju.

Ziemia rozgrzana do czerwoności
Ziemia rozgrzana do czerwonościVICTOR de SCHWANBERG/Science Photo Library RF/East NewsEast News

Kraje członkowskie należące do Unii Europejskiej zgodziły się promować globalny proces wycofywania się z paliw kopalnych. Porozumienie to nie doszło do skutku na zeszłorocznym szczycie klimatu COP27.

W związku z tym ministrowie z 27 państw członkowskich UE zatwierdzili tekst mówiący o zintensyfikowaniu działań na rzecz powstrzymania zmian klimatycznych.

Emisje poszczególnych krajówVISUAL CAPITALIST/Science Photo Library RF/East NewsEast News

Niezależność energetyczna i klimat

„Zmiana w kierunku gospodarki neutralnej dla klimatu będzie wymagała od nas wycofania się z użycia paliw kopalnych” - napisano w oficjalnym piśmie UE.

UE podaje, że będzie systematycznie promować oraz wzywać do globalnego przejścia na neutralne dla klimatu systemy energetyczne. Chce, aby kraje realizowały ten cel na długo przed 2050 r.

Unia Europejska zobowiązała się do 2050 r. osiągnąć neutralność klimatyczną. Ale poszczególne kraje członkowskie dążą do tego w różnym tempie. 

Neutralność klimatyczna, czyli zerowa emisja netto oznacza równowagę pomiędzy emisjami gazów cieplarnianych pochodzącymi z działalności człowieka (antropogeniczne) a ich pochłanianiem.

UE zaznacza, że dążenie do rezygnacji z paliw kopalnych ma służyć nie tylko realizacji celów klimatycznych. Konieczne jest też zakończenie procesu polegania na rosyjskich paliwach kopalnych.

W oficjalnym tekście napisano, że kraje powinny połączyć te dwa cele i wykorzystać energię odnawialną lub zwiększyć poziom oszczędzania energii.

Niektóre kraje mają nadzieję, że tegoroczny szczyt klimatu będzie skutkował globalnym porozumieniem dotyczącym stopniowego wycofywania paliw kopalnych - węgla, ropy i gazu.

Ponad 80 krajów, w tym UE, poparło propozycję zrobienia tego na zeszłorocznym szczycie COP27, ale Arabia Saudyjska i inne kraje bogate w złoża ropy i gazu nie poparły projektu.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas