Słynny zamek może runąć. Winne są zmiany klimatu
Wskutek zmian klimatu szereg zamków w Anglii zagrożonych jest osunięciem się do morza, a jednym z najbardziej narażonych jest znany z legendy o królu Arturze Tintagel w Kornwalii - ostrzegła English Heritage, organizacja dbająca o dziedzictwo kulturowe Anglii.
"Erozja wzdłuż linii brzegowej Anglii nie jest niczym nowym, ale tempo utraty ziemi, które widzieliśmy w ciągu ostatnich kilku lat jest alarmujące, a niektóre scenariusze wskazują, że poziom morza może wzrosnąć nawet o metr do końca wieku" - powiedział Rob Woodside, który w English Heritage odpowiada za zabytkowe nieruchomości. W ubiegłym wieku poziom morza wzdłuż południowego wybrzeża Anglii wzrósł o 14 cm.
Zmiany klimatyczne niszczą zabytkowe zamki
Organizacja zaapelowała o datki pieniężne, które pomogą naprawić uszkodzone mury i wzmocnić zabezpieczenia przed niszczącym działaniem fal morskich. Jako najbardziej potrzebujące ochrony English Heritage wskazała zamki Hurst i Calshot w hrabstwie Hampshire na południowym wybrzeżu, Piel w Cumbrii, Tintagel w Kornwalii, fort Bayard's Cove w Devon oraz mury garnizonu na wyspach Scilly.
O tym, że sytuacja naprawdę jest poważna najlepiej świadczy fakt, że w lutym zeszłego roku część wschodniego skrzydła zamku Hurst - zbudowanego w latach 1541-44 - runęła do morza, bo jej fundamenty zostały podmyte.
Zabytki z czasów króla Artura zagrożone
Podczas sztormów minionej zimy uszkodzony został też zamek Tintagel, który wybudowany został w latach 30. XIII wieku w miejscu, gdzie według "Historia Regum Britanniae" kronikarza Geoffreya z Monmouth miał zostać poczęty król Artur.