Polska się ociepla. Ubiegły rok był dużo cieplejszy od średniej

Średnia obszarowa temperatura powietrza w 2022 r. wyniosła w Polsce 9,5°C i była o 0,8 stopnia wyższa od średniej rocznej wieloletniej. Ubiegły rok należy zaliczyć do lat bardzo ciepłych - informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW). Polska się ociepla i zmiany klimatu widzimy jak na dłoni.

Dane IMGW za 2022 r. nie są optymistyczne. Wynika z nich, że średnia temperatura w Polsce była o 0,8 stopnia Celsjusza wyższa od normy
Dane IMGW za 2022 r. nie są optymistyczne. Wynika z nich, że średnia temperatura w Polsce była o 0,8 stopnia Celsjusza wyższa od normy123RF/PICSEL

Jak wynika z danych zaprezentowanych przez IMGW, jednym z najcieplejszych regionów w 2022 r. w Polsce było Podkarpacie. Średnia obszarowa temperatura powietrza wyniosła 9,9°C i była wyższa od normy dla tego obszaru o 0,9 stopnia. Najchłodniejszymi regionami były Sudety i Karpaty - tam średnia roczna temperatura wyniosła 8,9°C (0,8 stopnia powyżej normy).

Średnia temperatura w Polsce w 2022 r. wynosiła 9,5°C. Najcieplej było na zachodzie kraju i PodkarpaciuIMGW

IMGW: 2022 r. w Polsce był bardzo ciepły

Klimatolodzy zwracają też uwagę na znaczną różnicę pomiędzy zachodem i wschodem Polski. "Wyraźnie widać silne termiczne zróżnicowanie warunków termicznych w zachodnich i wschodnich częściach obu największych regionów Polski - różnica średnich wartości rocznych wyniosła aż 1,4°C" - podaje IMGW.

Zachodnia część Pasa Nizin była w 2022 r. najcieplejszym regionem kraju - średnia roczna temperatura powietrza wyniosła tam 10,5°C. "2022 r. był termicznie bardzo ciepły w każdym regionie Polski, poza Karpatami" - przyznają klimatolodzy.

Ubiegły rok był bardzo gorący. Ale do rekordu jeszcze brakuje

Ubiegły rok był szóstym najcieplejszym okresem w XXI w. w Polsce i siódmym w historii pomiarów. Najgorętszy do tej pory w Polsce był rok 2019. Rok 2022 był o niego chłodniejszy o 0,7 stopnia.

Najwyższą wartość temperatury powietrza w 2022 r. (38,3°C) odnotowano 19 czerwca w Słubicach w woj. lubuskim (informacja dotyczy jedynie stacji synoptycznych), najniższą - w Zamościu, gdzie 14 grudnia termometr zarejestrował -18,6°C.

Przez zmiany klimatu w Polsce może zabraknąć wody pitnej
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas