Podsumowanie europejskich upałów: o 16 proc. więcej zgonów

To lato pochłonęło wiele ofiar. Eurostat podał, że liczba zgonów w ciągu jednego miesiąca wzrosła o ponad 50 tys. w porównaniu poprzednich lat. To zwłaszcza wynik pogarszającej się pogody i zmian klimatu.

W lipcu w UE zmarło o 53 tys. więcej osób niż w latach 2016-2019
W lipcu w UE zmarło o 53 tys. więcej osób niż w latach 2016-2019 East News
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Fala upałów zmusiła tysiące ludzi do opuszczenia domów, spłonęły tysiące hektarów lasów. Lipiec i sierpień 2022 z pewnością przejdą do historii pod względem liczby klęsk, jakie nawiedziły Europę. Gigantyczna fala upałów miała miejsce w pierwszych dwóch tygodniach sierpnia 2003 r. Susza zniszczyła wtedy uprawy, wysychały rzeki, firmy zamykały swoje siedziby. 19 lat temu upał przyczyniły się do śmierci 70 tys. osób. Znamy już podsumowanie tego gorącego lata.

Upalne lato i zgony

Liczba zgonów w UE wzrosła o 16% z powodu upałów. Jeden letni miesiąc charakteryzował się największą liczbą zgonów odnotowanych w UE w ciągu całego roku.

Ekstremalne upały w południowej Europie spowodowały gigantyczne pożary lasów w Hiszpanii, Francji i Portugalii. Doprowadziło to do tysięcy zgonów. W związku z coraz częściej występującymi anomaliami pojawiają się obawy o jeszcze większą liczbę ofiar zmian klimatu. Z ich powodu rośnie częstotliwość i intensywność ekstremalnych warunków pogodowych.

W lipcu w UE zmarło o 53 tys. więcej osób niż w latach 2016-2019 - podaje unijny urząd statystyczny Eurostat.

Hiszpania i Cypr odnotowały największą liczbę zgonów w lipcu. Średnia jest ponad dwukrotnie większą niż średnia w całej UE. Śmiertelność była większa odpowiednio o 37 i 33 proc. Hiszpania odnotowała w tym roku upały przekraczające 40 stopni Celsjusza. Były to temperatury najwyższe od 40 lat.

Wielu ludzi wie, jak bronić się przed upałem, ale niektóre kraje są do tego lepiej przygotowane i wyposażone w odpowiedni sprzęt. Prawie 90% amerykańskich domów jest wyposażonych w klimatyzację, w porównaniu do zaledwie 20% europejskich gospodarstw domowych. Klimatyzator nie jest jednak złotym środkiem na upał. 

Będzie cieplej

Według najnowszych szacunków w 2100 roku w regionach tropikalnych oraz subtropikalnych przez większość dni każdego roku temperatura powietrza przekroczy niebezpieczny próg wynoszący 39,4°C. Na średnich szerokościach geograficznych groźne dla zdrowia wartości będą występować od 15 do nawet 90 dni w roku.

Pożary w całej Hiszpanii. Fala upałów spowodowała śmierć wielu osóbAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas