Mniejsze zagrożenie pożarowe w polskich lasach. Europa szykuje się na gorący sezon
Stany Zjednoczone oraz Kanadę nawiedziły w ostatnich dniach rekordowe upały, które spowodowały ogromne zagrożenie pożarowe. Nasz kraj pod tym względem może być spokojny. Przynajmniej na razie. Europa szykuje się na letnie pożary
W Lytton, mieście położonym w centralnej części Kolumbii Brytyjskiej, w tym tygodniu trzykrotnie padł rekord najwyższej temperatury w historii pomiarów w Kanadzie. Ostateczny rekord padł we wtorek i wyniósł 49.6 st. Celsjusza.
W tym czasie na północnym zachodzie USA temperatury w stanach Waszyngton i Oregon przekroczyły 40 st. Celsjusza. W mieście Portland padały historyczne rekordy temperatury przez kilka dni z rzędu, w tym 46 st. Celsjusza w ostatnią niedzielę.
Ta ogromna fala upałów powoduje obawy, że jeśli w tych rejonach dojdzie do zaprószenia ognia, będzie on nie do opanowania. - Wszystkie czynniki zagrożenia są obecne. To beczka prochu czekająca na iskrę - stwierdził Mike Flannigan, badacz z Uniwersytetu Alberty, zajmujący się pożarami w środowisku naturalnym.
W Polsce na razie spokój
O ile za oceanem są ogromne powody do obaw, jeśli chodzi o ryzyko pożarów, to w Polsce na razie możemy być spokojni.
- W tym momencie prawie w ogóle nie ma zagrożenia pożarowego w polskich lasach - mówi Zielonej Interii rzecznik prasowy Lasów Państwowych Michał Gzowski. - Trochę gorzej było w ostatnich tygodniach w czasie upałów, kiedy zagrożenie pożarowe rzeczywiście było całkiem duże. To powodowało, że w niektórych nadleśnictwach rozważano wprowadzenie czasowego zakazu wstępu na tereny leśne. Takie kroki podejmowane są, kiedy w ciągu pięciu dni wilgotność ściółki mierzona o godzinie 9 rano wynosi mniej niż 10 procent.
Ogólnie najbardziej zagrożonymi pożarami lasów województwami są mazowieckie i świętokrzyskie. W mazowieckim było w tym roku 360 pożarów lasów, a w świętokrzyskim 122. Najczęstszymi przyczynami pożarów jest niewiedza ludzi o tym, jak należy się zachowywać na terenach leśnych bądź celowe podpalenia.
- O ile w poprzednim roku już w tym okresie zagrożenie pożarowe bywało wysokie, to ten rok jest inny od poprzedniego. W 2020 r. do połowy czerwca wystąpiło w całej Polsce prawie 5 tys. pożarów a w tym ok. 1,4 tys. To dlatego, że mieliśmy w tym roku długą śnieżną zimę i lasy były dużo wilgotniejsze niż w 2020 r. - mówi rzecznik.
W poprzednim roku szczególnie wysokie zagrożenie pożarowe występowało w lipcu i sierpniu. W samym sierpniu 2020 r. odnotowano 461 pożarów.
- Mamy nadzieję, że w tym roku te miesiące będą spokojniejsze, ale oczywiście pogoda jest na tyle nieobliczalna, że niczego nie można tu wziąć za pewnik - mówi Gzowski. Podkreśla jednak, że w przypadku wystąpienia wysokiego zagrożenia, Lasy Państwowe są przygotowane na walkę z potencjalnymi pożarami.
- Jako jedyna instytucja zarządzająca lasami w Europie utrzymujemy ciągle swoją latającą flotę przeciwpożarową, która w poprzednim roku była wykorzystywana np. w czasie gaszenia Biebrzańskiego Parku Narodowego. Mamy też własne straże ochotnicze przy nadleśnictwach, wieże obserwacyjne i punkty z kamerami kontrolowane przez pracowników - tłumaczy rzecznik.
Pożar bagiennych łąk i lasu w tzw. basenie środkowym Biebrzańskiego Parku Narodowego miał miejsce w drugiej połowie kwietnia 2020 r. i objął powierzchnię 5,3 tys. ha. Akcja gaśnicza trwała tydzień. W działaniach ratowniczo-gaśniczych brało udział kilkaset osób, oprócz strażaków zawodowych i OSP m.in. żołnierze obrony terytorialnej, służba parkowa i leśna, okoliczni mieszkańcy.
Przyczyną pożaru było prawdopodobnie podpalenie, jednak nie udało się znaleźć jego sprawców i Prokuratura Okręgowa w Białymstoku umorzyła śledztwo w styczniu bieżącego roku.
Klika dni temu Bruksela poinformowała, że kupiła 11 samolotów i sześć helikopterów strażackich. Zasilą flotę unijnej straży pożarnej. Komisja Europejska przygotowała także wytyczne w sprawie zapobiegania pożarom. Samoloty będą stacjonowały m.in. w Chorwacji, Francji i Szwecji. W ten sposób Unia chce być w stanie dolecieć do każdego potencjalnego pożaru we wspólnocie. - Każdego roku, pożary stanowią poważne zagrożenie dla całej Europy. Sezon jest intensywny, długi, a tereny podatne na strawienie ogniem rozszerzają się coraz bardziej na północ. Musimy zrobić wszystko, by zapobiec pożarom - oświadczył Janez Lenarcic, unijny komisarz ds. zarządzania kryzysowego.
Komisarz ds. środowiska, oceanów i rybołówstwa Virginijus Sinkevičius dodał, że pożary są coraz większym zagrożeniem dla lasów, gdzie żyje 80 proc. znanych nam roślin i zwierząt.
Źródło: Zielona Interia, Reuters, Interia Wydarzenia
mcz