Lodowe bańki i kwiaty. Jak powstają zimowe wzory?
Za nami jak na razie najbardziej mroźna noc w tym miesiącu. W niektórych miejscach w kraju temperatura spadła nawet do -20°C. W związku z tym zaczęły pojawiać się typowe dla mrozu, efektowne zjawiska.
Zima, choć astronomiczna się jeszcze nie rozpoczęła, zawitała w całej Polsce. Pokrywą śnieżną przykryte są zarówno górskie szczyty, jak i miejskie obszary. Za sprawą mrozu możemy podziwiać niesamowite lodowe zjawiska np. w postaci szronu i szadzi.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował natomiast zdjęcie "lodowej bańki mydlanej" zaobserwowanej o poranku w Warszawie.
Zimowe wzornictwo na oknach powstaje z kolei na skutek działania niskich temperatur panujących na zewnątrz oraz wilgotnego powietrza, które jest w środku. Co ciekawe, same kształty zależą od tego, co znajduje się na powierzchni szyby. Bajeczne wzory są różne np. ze względu na zabrudzenia, zarysowania i smugi. Kiedyś nieszczelne okna były w całości pokryte mroźnymi wzorami.
Szron pokrywający rośliny i drzewa powstaje z kolei przy kontakcie wilgotnego powietrza z podłożem, którego temperatura wynosi poniżej 0°C. Natomiast szadź osadzająca się na igłach, gałęziach i konarach drzew powstaje na skutek kontaktu przemrożonej pary wodnej z drzewem. Wówczas taka para wodna przechodzi w stan stały. Zdarza się też, że po długim mroźnym okresie nadciąga ciepła masa powietrza, a skraplająca się para wodna osiada na drzewach i zamienia się w lód. Szadź i szron to dwa różne zjawiska.
Duży mróz w Polsce
W nocy z 13/14 grudnia temperatury w Polsce spadły nawet do -21°C na stacji Poronin, a przy gruncie nawet do -24°C na Lubelszczyźnie. Noc z 14/15 grudnia ma być również zimna. Dane pochodzą ze stacji synoptycznych IMGW.
Zima na dobre zagościła w polskich górach: w Karkonoszach na Śnieżce jest -12.8°C, a park narodowy informuje, że główne szlaki pomimo dużej ilości śniegu są przetarte. Z kolei w Tatrach obowiązuje 2 stopień zagrożenia lawinowego, ale samoistne zejście bardzo dużych lawin jest mało prawdopodobne. "Wzmagający się wiatr może lokalnie zwiększać zagrożenie lawinowe" - informuje TOPR i podaje, że w wielu miejscach warunki są niekorzystne. Na kamerach internetowych widać, które rejony są we mgle.
Rekordowe -61°C
Pomimo tego że temperatury w Polsce wydają się bardzo niskie, w innym miejscu na świecie mróz jest trzy razy większy. W poniedziałek w Jakucji odnotowano najniższą temperaturę od 10 lat. W miejscowości Ojmiakon odnotowano -61°C. Ale w 1933 r. zarejstrowano tam -67,7°C. To jak do tej pory najniższa temepratura, jaką oficjalnie odnotowano w Rosji.