Reklama

Katastrofalne powodzie w Indiach i Bangladeszu. Powodem są zmiany klimatu

Miliony mieszkańców Bangladeszu musiało opuścić swoje domy w wyniku rekordowych deszczów monsunowych, które spowodowały katastrofalne powodzie. Co najmniej 32 osoby zginęły. Powodzie nawiedziły też sąsiedni indyjski stan Assam, gdzie zginęło ponad 80 osób. Zjawiska te nasilają się wraz z ocieplaniem się klimatu.

Według oficjalnych danych ok. 300 tys. ludzi w Bangladeszu znalazło schronienie w tymczasowych pomieszczeniach, ale ponad 4 mln, w tym 1,6 mln dzieci, zostało uwięzionych przez wody powodziowe w pobliżu swoich domów bez żywności i dostępu do wody pitnej.

Powodzie wyrządzają ogromne szkody w Indiach i Bangladeszu

Powodzie wyrządziły szczególnie dotkliwie zniszczenia w północno wschodnich rejonach kraju. W sąsiednim indyjskim stanie Assam ulewne deszcze spowodowały wystąpienie z brzegów rzeki Bramaputra. Wezbrane wody niszczyły domy i powodowały liczne lawiny błotne. Według władz tego stanu w powodziach zginęły 64 osoby, a kolejne 17 poniosło śmierć w rezultacie lawin.

Reklama

Deszcze monsunowe w Azji południowej zaczynają się zazwyczaj w czerwcu, ale w tym roku zaczęły się już w marcu i były wyjątkowo obfite. Pierwsze powodzie wystąpiły w kwietniu.

Przyczyną są zmiany klimatyczne

Zjawiska te stają się coraz gwałtowniejsze i - jak wskazują meteorolodzy - nasilają się wraz ze wzrostem temperatury. W Bangladeszu średnia temperatura wzrosła od roku 1976 o co najmniej 0,5 st. Celsjusza.

"Zamiast umiarkowanych opadów rozciągniętych na cały sezon monsunowy, mamy długie okresy suszy z krótkimi przerwami niezwykle gwałtownych opadów, kiedy w ciągu kilku godzin lub kilku dni spada tyle wody, ile wcześniej w ciągu miesiąca" - wskazuje klimatolog Mathew Koll z Indyjskiego Instytutu Meteorologii Tropikalnej.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy