Jaka jest główna motywacja aktywistów klimatycznych? Badacze wydali opinię
Norwescy psycholodzy przyjrzeli się motywacjom, jakimi kierują się niektórzy działacze klimatyczni. Według lekarzy głównym czynnikiem skłaniającym ludzi do aktywnego udziału w aktywizmie klimatycznym jest gniew wywołany antropogenicznymi zmianami klimatu.
Psycholodzy z Norweskiego Centrum Badawczego i Norweskiego Centrum Transformacji Klimatu i Energii na Uniwersytecie w Bergen zadali działaczom klimatycznym kilka pytań dotyczących aktywizmu. Na podstawie ponad 2000 odpowiedzi psycholodzy zasugerowali, co może być główną motywacją aktywistów klimatycznych.
Zmiany klimatu mają wiele, złożonych i wzajemnie powiązanych przyczyn i konsekwencji. Istnieje kilka powodów, dla których ludzie mogą być z tego powodu źli.
Co motywuje aktywistów klimatycznych?
W badaniu, opublikowanym w czasopiśmie Global Environmental Change przeanalizowano ponad 2000 odpowiedzi dorosłych Norwegów, którzy wzięli udział w ankiecie dotyczącej zmian klimatycznych. Naukowcy chcieli dowiedzieć się nie tylko, co kieruje samymi działaczami, ale i jakie kroki należy podjąć, aby zmotywować ludzi oraz polityków do aktywnego udziału w walce ze zmianami klimatu.
W ankiecie znalazło się m.in. pytanie czy respondent zaangażował się kiedykolwiek w dowolną formę aktywizmu klimatycznego oraz co mogłoby go do tego skłonić, gdyby do tej pory nie był aktywny. Psycholodzy zapytali też o to, jakie emocje towarzyszą działaczom, którzy decydują się na aktywny udział w manifestacjach oraz co jest dla nich najmocniejszą motywacją. Pojawiło się pytanie, czy decydujący jest strach, złość, czy poczucie beznadziei oraz z czego on wynika.
Po przeanalizowaniu odpowiedzi badacze odkryli, że nieco mniej niż połowa respondentów odczuwała złość z powodu zmian klimatycznych. Ci, którzy ujawnili, że są aktywnymi działaczami, stwierdzili, że z powodu postępującego globalnego ocieplenia oraz prowadzenia niesatysfakcjonującej polityki klimatycznej czują głównie gniew.
Wiele osób wyraziło oburzenie dotyczące finansowania działań "mniej ważnych" niż zmiany klimatu.
Zaraz za wskazaniem gniewu jako czynnika motywującego do działania na rzecz klimatu wskazano nadzieję.