Firmy szkodzące środowisku dostają co roku 1,8 bln dolarów

Rządy państw na całym świecie przyznają rocznie co najmniej 1,8 bln dolarów subsydiów przedsiębiorstwom, których działalność ma szkodliwy wpływ na środowisko - wynika z opublikowanego w czwartek raportu sieci organizacji zajmujących się ochroną środowiska Business for Nature.

Jak wyliczyła organizacja Business for Nature, rządy państw co roku dofinansowują firmy szkodzące środowisku na kwotę 1,8 bln dolarów
Jak wyliczyła organizacja Business for Nature, rządy państw co roku dofinansowują firmy szkodzące środowisku na kwotę 1,8 bln dolarówUnsplash
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

  • Każdego roku rządy państw dofinansowują działania firm szkodzącym środowisku na kwotę 1,8 bln dolarów - wynika z najnowszego badania.
  • Chodzi m.in. o ulgi podatkowe na produkcję mięsa czy korzystanie z wód. Działania te przyczyniają się do wylesiania, zapadania gruntów i zanieczyszczenia wody.
  • Najwięcej pieniędzy trafia do sektora paliw kopalnych i rolnictwa.

Autorzy raportu zwrócili uwagę, że problem dotyczy wielu dziedzin - od ulg podatkowych na produkcję wołowiny w Amazonii do rządowego wsparcia dla korzystania w niezrównoważony sposób z wód gruntowych na Bliskim Wschodzie. Oszacowano, że subsydia przeznaczone na działania przyczyniające się do zanieczyszczania wód, zapadania gruntów i wylesiania mogą odpowiadać za 2 proc. światowego PKB. Zaznaczono zarazem, że znaczna część z 1,8 bln dolarów mogłaby zostać przeznaczona na wsparcie polityki korzystnej dla przyrody.

Według dokumentu, większość z tej kwoty trafia do sektora paliw kopalnych (620 mld dolarów), rolnictwa (520 mld dolarów) i leśnictwa (155 mld dolarów). Autorzy raportu wskazali, że niemożliwe było dokładne oszacowanie dofinansowania, jakie otrzymuje przemysł wydobywczy w skali globalnej. Podejrzewa się jednak, że są to miliardy dolarów.

Wstrzymać dofinansowanie dla firm szkodzących klimatowi

W publikacji wezwano rządy do wspólnego uzgodnienia na wiosennym spotkaniu COP15 w chińskim mieście Kunming w sprawie bioróżnorodności celu, jakim byłoby zlikwidowanie w ciągu dekady subsydiów szkodzących środowisku. Wyrażono też nadzieję, że zostanie podpisane "porozumienie paryskie na rzecz przyrody".

Christiana Figueres, była sekretarz wykonawcza Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu (UNFCCC), zareagowała z entuzjazmem na raport, wskazując, że dotacje dla przedsiębiorstw wiążą się z wielkim ryzykiem. - Przyroda zanika w alarmującym tempie. Nigdy wcześniej nie żyliśmy na planecie zróżnicowanej biologicznie w tak małym stopniu. Dotacje, które mają szkodliwy efekt dla środowiska, powinny zostać przeznaczone na ochronę klimatu i przyrody a nie finansowanie naszego własnego wymierania - podkreśliła.

Zeszłoroczny raport ONZ ujawnił, że prawie 90 proc. rządowych dotacji udzielanych sektorowi rolniczemu ma szkodliwy efekt - zagraża zdrowiu ludzi, podsyca kryzys klimatyczny, niszczy przyrodę oraz pogłębia społeczne nierówności wykluczając drobne przedsiębiorstwa rolne.

Przemysław Białkowski podcast: Co po COP26? SCP
PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas