Dziś Światowy Dzień Mokradeł. To bezcenne tereny pełne życia

Dzisiaj, czyli 2 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Mokradeł. Również w Polsce posiadamy wiele cennych w skali Europy i świata obszarów bagiennych. Są to tereny, które trzeba zarówno chronić, jak i pozwolić im istnieć w swojej pierwotnej formie.

2 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Mokradeł. Dlaczego tereny bagienne są tak ważne dla środowiska i klimatu?
2 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Mokradeł. Dlaczego tereny bagienne są tak ważne dla środowiska i klimatu? ADAM LAWNIKEast News

Dzień mokradeł każdego roku zwraca uwagę na znaczenie obszarów podmokłych na całym świecie i zachęca do edukacji na ten temat. Jest obchodzony 2 lutego, w rocznicę podpisania w 1971 r. w Ramsar w Iranie międzynarodowej konwencji o ochronie obszarów wodno-błotnych. Podpisało ją ponad 170 państw, w tym Polska. 

Jak podaje Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, w naszym kraju Światowy Dzień Mokradeł jest obchodzony od 2002 r.

Już czas na przywrócenie mokradeł

W ciągu ostatnich 50 lat degradacji uległo lub zanikło 35 proc. mokradeł na świecie i ten trend jest niepokojący. Dzień mokradeł podkreśla pilną potrzebę priorytetowego traktowania oraz rekultywacji tych bezcennych dla życia i przyrody ekosystemów. 

Mokradła są osuszane m.in. na potrzeby terenów przeznaczonych pod budownictwo miejskie czy rolnictwo. Ich niszczenie niesie jednak negatywne skutki dla całego ekosystemu, a w tym m.in. dla ptaków wodno-błotnych. Co trzeciemu gatunkowi słodkowodnemu oraz 25 proc. wszystkich gatunków wodno-błotnych grozi wyginięcie z powodu zanikania terenów podmokłych.

Odtwarzanie obszarów bagiennych oznacza zwiększanie bioróżnorodności, uzupełnianie zasobów wody, większą ochronę przed powodziami i sztormami, a także mniejszą emisję gazów cieplarnianych. Przekształcanie mokradeł wiąże się jednocześnie ze zwiększaniem emisji gazów cieplarnianych i niszczeniem bioróżnorodności tych terenów.

Torfowiska, gdy wysychają, przyczyniają się do przyspieszenia zmian klimatycznychAlbin MarciniakEast News

Przywracanie mokradeł w Polsce

Jednym z takich unikatowych obszarów bagiennych w Polsce jest m.in. Biebrzański Park Narodowy. Największy pod względem obszaru park narodowy w Polsce od 1995 r. wpisany jest na listę siedlisk konwencji Ramsar, czyli najcenniejszych obszarów wodno-błotnych na świecie.

Rozległe tereny podmokłe i bagna znajdują się także w Białowieskim Parku Narodowym, Narwiańskim Parku Narodowym i w wielu innych regionach Polski.

To właśnie te środowiska, na równi z lasami, warunkują stabilność życia na Ziemi. Bagna to nie tylko banki bioróżnorodności. Magazynują i oczyszczają olbrzymie ilości wody. Wpływają korzystnie na nasz klimat lokalny, a przez zatrzymywanie węgla w torfie ograniczają niekorzystne ocieplanie się klimatu.

Co się stanie, jeśli wyschną mokradła?INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas