Downburst to nie trąba powietrzna. "Las wygląda jak po wybuchu bomby"
Porywisty wiatr i bardzo silne opady deszczu to sygnały, że możemy mieć do czynienia ze zjawiskiem zwanym downburst. Ze względu na zmiany klimatyczne pojawia się ono coraz częściej w Europie, także w Polsce.
Spis treści:
W Polsce od kilku lat występuje zjawisko, które ma niszczycielskie skutki: wichura (ponad 100km/h, a nawet 140km/h) wyrywa drzewa, dachy i wyrządza inne dotkliwe szkody.
Downburst, czyli pędzący wiatr i ulewa
Zjawisko, o którym mowa, czyli downburst, to wiatr prostoliniowy. Specjaliści opisują downburst jako bombę chłodnego powietrza, która uderza w ziemię, a po rozproszeniu powoduje wichurę. Downburst pojawia się w czasie burzy.
"Gdy na skutek bardzo silnego prądu zstępującego zimne powietrze gwałtownie opada na ziemię, mówimy wtedy o występowaniu zjawiska downburst" - informuje Radar Burz.
Zjawisko downburst. Rodzaje i cechy charakterystyczne
Ze względu na średnicę wyróżnia się dwa jego rodzaje: microburst i macroburst.
Cechami, które pozwalają rozpoznać, że mamy do czynienia z tym zjawiskiem są bardzo silne porywy wiatru, gęsta i jasna smuga opadowa i intensywne opady deszczu. Dostrzegalne może być też zjawisko przypominające mgłę. Downburst trwa stosunkowo krótko, ale jego intensywność pozwala rozpoznać, że mamy do czynienia właśnie z tym, a nie innym zjawiskiem.
Po czym jeszcze można rozpoznać downburst?
"Las wygląda jak po wybuchu bomby atomowej, lub jakby ogromna ręka 'przejechała' po drzewach w jednym kierunku" - podaje Sieć Obserwatorów Burz. Downburst jest często mylony z trąbą powietrzną, ponieważ również powoduje dotkliwe straty i uszkodzenia.
Zjawisko downburst może wystąpić w sierpniu. W tym miesiącu często tworzą się komórki burzowe. Downburst pojawił się dokładnie rok temu w Opolu. Zjawisko zostało zarejestrowane przez Sieć Obserwatorów Burz.
Inne downbursty w Polsce miały miejsce w 2017 r. w Kuźni Raciborskiej oraz w Landzmierzu na Opolszczyźnie.
Ekstremalne zmiany
Obecnie jesteśmy świadkami zmian pogody i klimatu. Zjawiska takie jak downburst mogą w związku z tym pojawiać się znacznie częściej. Oznacza to, że ekstremalne warunki pogodowe staną się powszedniejże na obszarach, na których występowały dotąd sporadycznie.
Downburst wystąpił we wtorek, 15 sierpnia w Niemczech w regionie Brandenburgii. Spowodował spore szkody, a strażacy relacjonowali, że nigdy nie spotkali się dotąd z tak intensywnym zjawiskiem.
W innych regionach świata downburst powodował nawet katastrofy lotnicze i inne katastrofalne skutki.