Apokaliptyczna strona internetowa. Pokazuje zmiany klimatu tam, gdzie mieszkasz
Jak wyglądałby nasz dom, praca, czy ulubione miejsce po ekstremalnych zmianach klimatu? Pokazuje to strona internetowa, przygotowana przez Mila, technologiczny instytut badawczy w Montrealu.
Strona Thisclimatedoesntexist.com (ang. ten klimat nie istnieje) na podstawie Google Street View generuje obrazy w trzech wersjach: powodzi, pożaru i smogu. Zdaniem Victora Schmidta, współtwórcy projektu, jego celem nie jest prognozowanie zmian klimatu a pokazanie, jakie skutki dla nas może mieć ocieplenie klimatu.
Założyciel Mila i autor pomysłu, informatyk prof. Yoshua Bengio z Uniwersytetu Montrealskiego "większość ludzi rozumie, że jest problem, ale mają ważniejsze rzeczy w swoim życiu".
"Choć nie jesteśmy naukowcami, zajmującymi się klimatem, zrobiliśmy wszystko co możliwe, by zebrać wiarygodne informacje od partnerów takich Climate Action Network. Jesteśmy naukowcami specjalizującymi się w dziedzinie komputerów i chcemy użyć AI do tego, by świat uczynić lepszym miejscem" - piszą twórcy projektu.
Zdaniem naukowców problemem jest psychologiczne dystansowanie się od tego problemu. Tkwi on w błędach poznawczych ludzkich ocen, "w związku z tym, że zmiany klimatu to abstrakcyjne zjawisko i może być problem z jego postrzeganiem jako bezpośredniego zagrożenia dla nas samych".
Twórcy projektu powołują się na badania, według których zmiany klimatu to coś, co dzieje się w odległych krajach. Pokazywanie takich generowanych obrazków "może zmniejszyć ten psychologiczny dystans, jeśli miejsca te są znajome oglądającemu".
Właśnie dzięki obrazom, które wywołują silną emocjonalną reakcję, naukowcy chcą zmusić ludzi do myślenia i zmiany poglądów.
W projekcie użyto Generative Adverserial Networks (GAN). Generatywne sieci współzawodniczące to opracowana w 2014 r. w Montrealu technologia, która pozwala m.in. dodawać obrazy do zdjęć, np. w aplikacjach w smartfonach.
Kanadyjczycy nie chcieli pokazywać groźnych skutków klimatu w dobrze znanych wszystkim miejscach. Ich zdaniem nagromadzenie takich obrazów prowadzi do poczucia bezradności. Jednocześnie, według badaczy, pokazywanie zakładanych ogrodów czy paneli słonecznych, jako rozwiązania dla problemów, daje ludziom poczucie sprawności.