Szwecja trafiła na ekologiczne złoto. To największe takie złoża w Europie

Koncern LKAB ze Szwecji znalazł w tym kraju ogromne złoża pierwiastków ziem rzadkich. To prawdopodobnie największe takie pokłady w Europie. Surowce są niezwykle cenne ze względu na możliwość wykorzystania ich do produkcji m.in. turbin wiatrowych czy samochodów elektrycznych.

Kontrolowany przez państwo szwedzkie koncern LKAB poinformował o odnalezieniu w Kirunie ogromnych złóż metali ziem rzadkich. Są one niezbędne do produkcji turbin wiatrowych i samochodów elektrycznych, ale w Europie do tej pory ich nie wydobywano
Kontrolowany przez państwo szwedzkie koncern LKAB poinformował o odnalezieniu w Kirunie ogromnych złóż metali ziem rzadkich. Są one niezbędne do produkcji turbin wiatrowych i samochodów elektrycznych, ale w Europie do tej pory ich nie wydobywanoBloombergGetty Images

LKAB odkrył znaczące złoża pierwiastków ziem rzadkich w regionie Kiruny. Są to metale niezbędne do wytwarzania m.in. samochodów elektrycznych i turbin wiatrowych. Koncern potwierdził, że pokłady surowców przekraczają milion ton. To największe takie złoża w Europie.

Szwecja będzie wydobywać metale ziem rzadkich

Koncern planuje złożyć prośbę o koncesję na wydobywanie metali jeszcze w tym roku. Rozpoczęły się już przygotowania do wykonania kilkukilometrowego odwiertu. Będzie on prowadzony w istniejącej kopalni w Kirunie. Wydobycie na skalę przemysłową uzależnione jest od tego, kiedy uda się zdobyć wszystkie pozwolenia. Proces ten może trwać nawet 15 lat, ale LKAB ma nadzieję na jego przyspieszenie i ograniczenie formalności do minimum.  

"To dobre wieści. Nie tylko dla LKAB, regionu i Szwedów, ale także dla Europy i klimatu" - powiedział Jan Moström, prezes koncernu, który stoi za odkryciem. "To największe znane złoża pierwiastków ziem rzadkich w naszej części świata i mogą się one stać znaczącym budulcem do produkcji surowców, które są niezbędne w zielonej transformacji" - dodał.

Jan Moström przypomniał, że Europa, mimo wysiłków związanych z odejściem od paliw kopalnych, zmaga się z brakiem surowców do produkcji technologii OZE. Bez metali ziem rzadkich możemy zapomnieć o elektrycznych samochodach czy turbinach wiatrowych.

Nowe badania geologiczne wykazały, że Kiruna w Szwecji posiada nie tylko ogromne rudy żelaza i fosforu, ale także metali ziem rzadkichBloombergGetty Images

Bez tych surowców nie będzie zielonej transformacji

W Europie obecnie nie wydobywa się pierwiastków ziem rzadkich. Jednak zapotrzebowanie na nie jest ogromne z racji coraz większego wykorzystywania odnawialnych źródeł energii. Bez odkrywania nowych złóż, Europie grożą przerwy w dostawach tych surowców.

Komisja Europejska szacuje, że zapotrzebowanie na metale ziem rzadkich do 2030 r. zwiększy się pięciokrotnie. Obecnie jesteśmy uzależnieni w tej kwestii od importu, przede wszystkim z Chin, które zdominowały rynek. To stawia kraje Europy na straconej pozycji.

Najnowsze badania geologiczne mówią, że na terenie kopalni w Kirunie znajduje się także 500 mln ton minerałów z wysoką zawartością żelaza (rud żelaza) oraz duże złoża fosforu, z którego wytwarza się m.in. nawozy.

Złoża pierwiastków ziem rzadkich w Kirunie znajdują się kilka kilometrów pod ziemiąmateriały prasowe
Szwecja: Meble z elektrycznych skuterów Deutsche WelleDeutsche Welle
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas