Raport: OZE tańsze od elektrowni węglowych

Koszt budowy źródeł energii odnawialnej spadł poniżej kosztów operacyjnych istniejących i nowo budowanych elektrowni węglowych - wynika z najnowszego raportu Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej (IRENA).

zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne123RF/PICSEL

Według raportu IRENA dzięki taniej energii ze źródeł odnawialnych, generatory węglowe o łącznej mocy nawet 800 gigawatów mogą zostać zastąpione nowymi instalacjami generującymi prąd z wiatru, czy słońca. Taka operacja dałaby oszczędności w wysokości 32 mld dol. rocznie i zredukowałaby emisje CO2 do atmosfery o nawet 3 gigatony. 

"Dzięki spadającym kosztom ogniw fotowoltaicznych i generatorów wiatrowych, budowa nowych źródeł energii odnawialnej jest nie tylko tańsza, niż budowa nowych elektrowni na paliwa kopalne, ale w coraz większym stopniu okazuje się tańsza niż same koszty operacyjne związane z funkcjonowaniem istniejących elektrowni" - stwierdza IRENA w swoim dorocznym raporcie o kosztach energii odnawialnej.

Stopniowa rezygnacja ze spalania węgla jest uważana za kluczową do osiągnięcia celów Porozumienia paryskiego, czyli do ograniczenia wzrostu globalnej temperatury do poniżej 2 st. Celsjusza. Międzynarodowa Agencja Energii prognozowała, że zapotrzebowanie na węgiel na całym świecie spadnie w 2020 r. o 8 proc. 

W zeszłym roku globalne uśrednione koszty energii elektrycznej (LCOE) nowych naziemnych elektrowni wiatrowych spadły w stosunku do roku poprzedniego o 13 proc. Ten sam wskaźnik spadł w tym okresie o 9 proc. dla wiatrowych elektrowni na morzu, a o około 7 proc. dla dużych farm fotowoltaicznych. 

Wskaźnik LCOE to koszt generowania megawatogodziny elektryczności, biorący pod uwagę koszty inwestycji, finansowania, obsługi i utrzymania źródeł energii. 

Między 2010 a 2020 r. LCOE dla dużych instalacji fotowoltaicznych spadł o 85 proc, dla wiatrowej energetyki lądowej o 56 proc., a dla wiatrowej energetyki morskiej o 48 proc. 

Po wliczeniu cen emisji CO2 w Europie koszty operacyjne nowowybudowanych elektrowni węglowych zdecydowanie przewyższają koszty nowych instalacji fotowoltaicznych i lądowych generatorów wiatrowych. 

W USA i Indiach koszty operacyjne energetyki węglowej są niższe, bo w krajach tych nie nałożono wysokich opłat za emisję gazów cieplarnianych, ale nawet w Stanach Zjednoczonych od 77 do 91 proc. istniejących elektrowni węglowych ma koszty operacyjne przewyższające cenę postawienia nowych generatorów słonecznych czy wiatrowych. W Indiach, wedle raportu, ten odsetek wynosi 87 do 91 proc.

© 2021 Reuters
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas