Niedopałki na coś się przydały. Litwini wpadli na rewolucyjny pomysł

Specjaliści z Instytutu Energetyki na Politechnice w Kownie wpadli na niecodzienny pomysł zagospodarowania odpadów z papierosów. Ustalili, że niedopałki mogłyby posłużyć do produkcji paliwa, które cechuje się neutralnym wpływem na środowisko.

Czy niedopałki mogą się na coś przydać? Według Litwinów mogą i to w branży paliw
Czy niedopałki mogą się na coś przydać? Według Litwinów mogą i to w branży paliw123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Naukowcy od wielu lat pracują nad wytwarzaniem biopaliw, które miałyby mieć znacznie mniejszą szkodliwość. W Instytucie Energetyki Politechniki w Kownie przeprowadzono testy ekstrakcji triacetyny znajdującej się w niedopałkach papierosów. Badania miały udowodnić, że da się wykorzystać odpady do produkcji biodiesla.

Niedopałki a biodiesel

Biodiesel jest już wytwarzany z odpadów, takich jak tłuszcze roślinne i zwierzęce. Produkcja biopaliw jest jak na razie kosztowna, choć technologia ma potencjał ekologiczny. Litewscy badacze sprawdzali, jak w produkcji tego paliwa spisałyby się powszechnie szkodliwe i szpecące krajobraz niedopałki papierosów. Czy udało im się znaleźć sposób na rozwiązanie dwóch problemów jednocześnie?

Paliwo na bazie niedopałków jest według badaczy mniej szkodliwe dla środowiska, a zarazem zachowuje odpowiednią, a nawet wyższą palność. Naukowcy uzyskali w efekcie biodiesla z triacetyną wykorzystywaną w przemyśle tytoniowym.

Triacetyna, zwana też trójacetyną, jest substancją chemiczną wykorzystywaną do zwiększania elastyczności tworzyw sztucznych, a zwłaszcza w filtrach papierosowych i m.in. stałych paliwach rakietowych.

Proces pozyskiwania biodiesla z niedopałków
Proces pozyskiwania biodiesla z niedopałkówScience Directmateriały prasowe

Wyniki badań

Naukowcy postanowili pozyskać triacetynę w najlepszy sposób, uzyskując zaskakujące i satysfakcjonujące efekty. Z niedopałków odzyskano 43 proc. triacetyny oraz prawie 26 proc. wag. węgla drzewnego. Węgiel może być zastosowany w nawozach lub w magazynach energii.

Wydajność procesu wyniosła około 38 proc. wag. oleju, a to oznacza, że uzyskany olej mógłby być użyty do produkcji biodiesla.

Według naukowców poddanie niedopałków procesowi pirolizy może służyć od wykorzystania odpadów z papierosów do zrównoważonej, taniej i wydajnej produkcji biodiesla.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas