Naukowcy wyhodowali poroże u... myszy. To może być przełom w medycynie

Magdalena Mateja-Furmanik

Chińscy naukowcy z Northwestern Polytechnical University w Xi’an przeprowadzili szereg eksperymentów, których rezultatem było wytworzenie się "mini-poroża" u myszy laboratoryjnych. Osiągnięcie może wydawać się absurdalne, lecz wcale takie nie jest. Dzięki niemu naukowcy są o krok bliżej do odkrycia metody regeneracji utraconych kończyn.

Zdaniem naukowców poroże, które ma nie więcej niż pięć dni, ma najskuteczniejszy potencjał regeneracyjny.
Zdaniem naukowców poroże, które ma nie więcej niż pięć dni, ma najskuteczniejszy potencjał regeneracyjny. 123RF/PICSEL

Jelenie zrzucają poroże na przełomie lutego i marca. Jego kilogram kosztuje nawet 100zł, ze względu na powszechność użycia - od czysto dekoracyjnego po meblarskie. Okazało się jednak, że jest one cenne również z innego powodu. Poznanie jego sekretu może otworzyć drogę do znalezienia sposobu na odrośnięcie odciętych kończyn oraz przyspieszenia gojenia się kości.  

Przebieg eksperymentu

Naukowcy zaczęli od wyizolowania populacji komórek macierzystych o największej sile i potencjale regeneracyjnym. Zdecydowali się na pobranie je z szypułki poroża - czyli z miejsca, gdzie podstawa poroża łączy się z płytką czaszki - które miało maksymalnie pięć dni, ponieważ ustalili, że takie komórki są najskuteczniejsze. Odróżnia ich to od eksperymentu przeprowadzonego w 2020r. również w Chinach, gdzie naukowcy przeszczepili tkankę poroża od dorosłych jeleni. 

Naukowcom udało się również zlokalizować w poroży strukturę podobną do blastemy, która jest podobna do struktury zaangażowanej w regenerację kończyn płazów - dzięki niej jaszczurce odrasta ogon. Wyniki sugerują, że blastema jest zachowaną cechą biologiczną w regeneracji tkanek kręgowców.

W następnym kroku komórki macierzyste poroża zostały wszczepione bezpośrednio do głów myszy laboratoryjnych. W ciągu 45 dni od implantacji myszy zaczęły rozwijać własne struktury "podobne do poroża".

Narośl na głowie myszy została nazwana "mini-porożem".C. Li / J Regen Biol Med. 2020;2(5):1-21materiały prasowe

Przełom w leczeniu niepełnosprawności?

Zdaniem naukowców, zrozumienie i odtworzenie regeneracji poroża u jeleni otworzy drogę do regeneracji niektórych organów ssaków. W wynikach badań stwierdzają oni wprost, że 

Nasze wyniki in vitro i in vivo sugerują, że ABPCs [progenitorowe komórki regeneracyjne] jelenia mogą mieć zastosowanie w klinicznej naprawie kości.

Badacze idą jednak krok dalej i sugerują, że dzięki aktywacji kluczowych genów ich odkrycia mogą w przyszłości być wykorzystane w przypadku urazów układu kostnego lub regeneracji kończyn.

Przedwiośnie zanika. Cieszmy się nim, póki możemy
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas