Naukowcy wyhodowali poroże u... myszy. To może być przełom w medycynie

Chińscy naukowcy z Northwestern Polytechnical University w Xi’an przeprowadzili szereg eksperymentów, których rezultatem było wytworzenie się "mini-poroża" u myszy laboratoryjnych. Osiągnięcie może wydawać się absurdalne, lecz wcale takie nie jest. Dzięki niemu naukowcy są o krok bliżej do odkrycia metody regeneracji utraconych kończyn.

Jelenie zrzucają poroże na przełomie lutego i marca. Jego kilogram kosztuje nawet 100zł, ze względu na powszechność użycia - od czysto dekoracyjnego po meblarskie. Okazało się jednak, że jest one cenne również z innego powodu. Poznanie jego sekretu może otworzyć drogę do znalezienia sposobu na odrośnięcie odciętych kończyn oraz przyspieszenia gojenia się kości.  

Przebieg eksperymentu

Naukowcy zaczęli od wyizolowania populacji komórek macierzystych o największej sile i potencjale regeneracyjnym. Zdecydowali się na pobranie je z szypułki poroża - czyli z miejsca, gdzie podstawa poroża łączy się z płytką czaszki - które miało maksymalnie pięć dni, ponieważ ustalili, że takie komórki są najskuteczniejsze. Odróżnia ich to od eksperymentu przeprowadzonego w 2020r. również w Chinach, gdzie naukowcy przeszczepili tkankę poroża od dorosłych jeleni. 

Reklama

Naukowcom udało się również zlokalizować w poroży strukturę podobną do blastemy, która jest podobna do struktury zaangażowanej w regenerację kończyn płazów - dzięki niej jaszczurce odrasta ogon. Wyniki sugerują, że blastema jest zachowaną cechą biologiczną w regeneracji tkanek kręgowców.

W następnym kroku komórki macierzyste poroża zostały wszczepione bezpośrednio do głów myszy laboratoryjnych. W ciągu 45 dni od implantacji myszy zaczęły rozwijać własne struktury "podobne do poroża".

Przełom w leczeniu niepełnosprawności?

Zdaniem naukowców, zrozumienie i odtworzenie regeneracji poroża u jeleni otworzy drogę do regeneracji niektórych organów ssaków. W wynikach badań stwierdzają oni wprost, że 

Badacze idą jednak krok dalej i sugerują, że dzięki aktywacji kluczowych genów ich odkrycia mogą w przyszłości być wykorzystane w przypadku urazów układu kostnego lub regeneracji kończyn.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: regeneracja kończyn

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy