NASA stworzyła niecodzienny gadżet. Ma mierzyć zdrowie roślin

Dla części osób może być to szokiem, ale największa na świecie agencja kosmiczna, która chce ponownie wysłać człowieka na Księżyc, wypuściła na rynek urządzenie, które… będzie mierzyć zdrowie roślin. Taki ruch dla wielu może być co najmniej zaskakujący. Co potrafi STELLA?

Tak, to nie żart. NASA stworzyła urządzenie wielkości smartfona, które zamiast badania stanu zdrowia astronautów, będzie skanować, rejestrować i analizować stan zdrowia... roślin. Według doniesień sprzęt będzie przeznaczony dla studentów, nauczycieli i naukowców.

STELLA, czyli Science and Technology Education for Land/Life Assessment, będzie badać różne cechy środowiska. Wystarczy tylko nacisnąć jeden przycisk, by na ekranie pojawił się cały szereg pomiarów, tj. temperatury powietrza, temperatury liści, ciśnienie powietrza, natężenia światła, czy poziom nawodnienia rośliny. Te elementy dają informacje o ogólnym stanie zdrowia roślin - są to swego rodzaju parametry życiowe.

Reklama

STEELA, czyli wielkie możliwości ukryte w małym urządzeniu

Analizowane parametry są niezbędnym wskaźnikiem do mierzenia aktywności fotosyntetycznej danej rośliny. Jak podaje główny inżynier Paul Mirel, zdrowe rośliny pochłaniają światło widzialne i odbijają światło bliskiej podczerwieni. Z kolei chore okazy wykazują zmienione cechy. Taki wzór nazywa się znormalizowanym wskaźnikiem wegetacji różnicowej lub NDVI.

Specjaliści podkreślają, że największą zaletą tego urządzenia jest bezpośrednie dokonywanie pomiarów. W świecie naukowym pozwoli to na namacalne i lepsze zrozumienie spływających danych satelitarnych, które skanują powierzchnię Ziemi, w tym lasy, czy pola. W szerszym kontekście mały sprzęt pomoże w zrozumieniu zależności środowiskowych zachodzących na naszej planecie.

Urządzenie zostało opracowane w 2019 roku, lecz dopiero teraz jest udostępniane szerszemu gronu.

Specjaliści wprowadzili STELLĘ na rynek w trzech wariantach. Pierwszy najprostszy, wymaga minimalnego "zaangażowania", przez co jest wszechstronnym narzędziem służącym celom edukacyjnym. Pozostałe są przeznaczone dla naukowców i mogą służyć do przeprowadzania szczegółowych analiz biologicznych.

"Uczniowie mogą wykorzystać projekt STELLA do zrozumienia otaczającego ich świata, poznania środowiska życia i zabudowy oraz podjęcia kroków w kierunku zmiany sposobu, w jaki traktujemy naszą planetę" - powiedział Lerdau.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: NASA | nowe technologie | edukacja | środowisko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama