Najwyższa na świecie turbina wiatrowa. Stanie niedaleko granicy z Polską

Najwyższa na świecie turbina wiatrowa stanie w Brandenburgii, czyli za zachodnią granicą Polski. Cała konstrukcja będzie ogromna. Wraz z łopatą wirnika skierowaną do góry ma mieć aż 365 m wysokości. Niemcy nie poprzestaną na jednej takiej turbinie i chcą wybudować tysiąc podobnych.

W Niemczech, niedaleko granicy z Polską, ma stanąć najwyższa turbina wiatrowa na świecie. Na jej miejscu stanął już maszt, którego zadaniem jest badanie potencjału energii wiatrowej na tej wysokości
W Niemczech, niedaleko granicy z Polską, ma stanąć najwyższa turbina wiatrowa na świecie. Na jej miejscu stanął już maszt, którego zadaniem jest badanie potencjału energii wiatrowej na tej wysokości123RF/kairospress/Thomas Kretschelmateriały prasowe

Najwyższa na świecie turbina wiatrowa znajduje się obecnie w Chinach. Jest to ogromna konstrukcja mająca 280 m wysokości, którą wybudowała firma Mingyang Smart Energy, notabene mająca w planach jeszcze większe turbiny.

Wygląda jednak na to, że najwyższa konstrukcja tego typu będzie zlokalizowana (choć pewnie tylko przez jakiś czas) u naszych zachodnich sąsiadów, czyli w Niemczech.

W Niemczech powstanie najwyższa na świecie turbina wiatrowa

Niemcy chcą wybudować jeszcze większą turbinę od chińskiej. Konstrukcja powstanie w Brandenburgii, czyli landzie graniczącym z Polską i będzie naprawdę ogromna. Licząc od podstawy do czubka łopaty wirnika skierowanego do góry, będzie to aż 365 metrów! Sam maszt ma wznosić się na wysokość około 300 metrów.

Nasi zachodni sąsiedzi mają bardzo ambitne plany związane z tą konstrukcją. W planach Niemców jest nie tylko postawienie jednej turbiny wiatrowej o takich rozmiarach, ale całego parku energetycznego, gdzie zostanie zlokalizowanych około tysiąca masztów z wiatrakami. Obok ma powstać duża instalacja fotowoltaiczna, a realizację zadania powierzono firmie Gicon. Ogromna wieża ma być w stanie wytwarzać energię elektryczną dla około 4 tys. gospodarstw domowych.

Najwyższa turbina wiatrowa świata ma stanąć w parku energetycznym Klettwitz w gminie Schipkau. To zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od granicy z Polską. Niemcy wybudowali już specjalny, najwyższy na świecie maszt tego typu, którego zadaniem jest badanie potencjału przyszłej turbiny.

Warto dodać, że najwyższa na świecie turbina wiatrowa będzie niewiele niższa od najwyższej konstrukcji w całych Niemczech, którą jest wieża telewizyjna w Berlinie o wysokości 368 m. Natomiast w przypadku masztów z wiatrakami nasi zachodni sąsiedzi mogą obecnie pochwalić się wysokimi na 246,5 m konstrukcjami, które znajdują się w Stuttgarcie.

Chińczycy chcą zbudować jeszcze większą turbinę wiatrową

Wspomniana wcześniej firma Mingyang Smart Energy z Chin ma w planach coś jeszcze większego. Pod uwagę brana jest budowa prawdziwego kolosa o mocy aż 22 megawatów. Do tej pory człowiekowi nie udało się stworzyć takiego masztu z wiatrakiem. Ma to być prawdziwy olbrzym, którego średnica wirnika ma przekraczać aż 310 m! Taką wysokość ma warszawski Varso Tower wraz z iglicą. To również niewiele mniej od paryskiej wieży Eiffla, która jest wysoka na 324 m.

Ekrany akustyczne z łopat. Polski pomysł na recykling turbin wiatrowychPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas