Można już kupić mięso z próbówki. Jak smakuje i ile kosztuje?
Magdalena Mateja-Furmanik
W Singapurze można kupić mięso, którego pozyskanie nie wymaga zabicia zwierząt. Jego smak jest nietypowy.
Singapurska firma "GOOD Meat" otworzyła pierwszą "rzeźnię", która sprzedaje mięso wyhodowane z próbówki. Na razie są to wyroby z kurczaka.
Między 7 a 10 grudnia miał miejsce projekt pilotażowy. Klienci mogli spróbować przetestować ofertę, która oficjalnie będzie dostępna w styczniu. Ponadto mięso będzie podawane do posiłków w restauracji, dopóki zapasy wystarczą.
GOOD Meat otrzymał zgodę regulacyjną w Singapurze na swoje kurczaki w listopadzie 2020 roku i grudniu 2021 roku. Od momentu wprowadzenia na rynek produktów, uprawiany przez firmę kurczak pojawił się w menu w lokalnych wykwintnych lokalach gastronomicznych, przydrożnych straganach oraz za pośrednictwem "Foodpandy" - wiodącej platformy dostarczania żywności i artykułów spożywczych w Azji.
Jak smakuje mięso z próbówki?
Polscy naukowcy również eksperymentują z hodowlą sztucznego mięsa. Badaczom z Centrum Nauki Kopernika udało się dosłownie włożyć komórki kurczaka w liść szpinaku. Jak przebiega taki proces?
Najpierw należało stworzyć stelaż, czyli wypłukać z komórek szpinak. Nazywa się to deceluryzacją. Następnie uzyskuje się komórki mięśniowe. Wystarczy ich bardzo niewiele, dosłownie mniej niż główka od gumki ołówka. Nasze zostały pobrane od zwierzęcia za pomocą cieniej igły. Po procedurze kurczak wrócił cały i zdrowy do kurnika.
Zdaniem osób, które skosztowały polski wynalazek, "mięso" smakuje bardzo delikatnie. Nieco przypomina mięso, ale konsystencja jest taka jak liścia szpinaku.
Testy zagranicznych zamienników mięsa wypadają bardziej optymistycznie. Jak podają osoby badane, sztuczne mięso smakuje bardzo podobnie do prawdziwego. Różni się od prawdziwego jednorodną strukturą i brakiem tłuszczu, który wzmacnia walory smakowe.
Ile kosztuje mięso hodowane w laboratorium?
Ze względu na postępujący rozwój technologii, cena sztucznego mięsa drastycznie spada z roku na rok. Izraelski prototyp wyhodowany w 2013 roku kosztował aż 800$ (ponad 3,5tys zł) za kilogram. W 2019 ta cena spadła do 112$ (około 500 zł). Naukowcy szacują, że obecnie cena minimalna może wynosić 63$ za kilogram, czyli około 280zł. W restauracji za hamburgera z mięsem z laboratorium trzeba zapłacić około 50zł.