Koncesje offshore - rozporządzenie jeszcze w tym tygodniu

Wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk zadeklarował, że jeszcze w tym tygodniu zostanie podpisane rozporządzenie określające koncesje offshore i decydujące o ich przydziale. Do 2026 r. do polskich sieci energetycznych ma trafić 6 GW energii z elektrowni offshore. Na inwestycje zostanie przeznaczonych nawet 200 mld zł.

- W tym tygodniu zostanie podpisane kluczowe rozporządzenie, które będzie decydowało o przydziale kolejnych koncesji offshore. W międzyczasie podjęto też decyzje, przede wszystkim związane już z realizacją polityki offshore do roku 2026 - napisał w poniedziałek na Twitterze wiceminister.

Wiceminister ma nadzieję, że energia z offshore trafi do sieci energetycznych w Polsce od 2026 lub 2027 r. Ministerstwo ocenia, że kluczowa pod tym kątem jest infrastruktura - decyzje o budowie portu instalacyjnego i portów serwisowych.

Reklama

Wcześniej w poniedziałek Gróbarczyk przypomniał, że według planów rządowych, do 2026 r. około 6 gigawatów energii elektrycznej ma trafić do sieci w wyniku realizacji pierwszego etapu realizacji elektrowni offshore.

- Tutaj przede wszystkim liczymy na operatorów, deweloperów Skarbu Państwa, a więc PGE oraz Orlen, które bardzo intensywnie przygotowują się do realizacji tego zadania - wyjaśnił wiceminister. Dodał, że rząd zdecydował też już o wyborze Gdyni jako portu energii z offshore.

- Środki, które zostały przeznaczone na cel offshore’owy są bardzo duże. W ostatecznym kształcie mają wynosić nawet 200 mld zł. W związku z tym jest to zadanie niezwykle istotne pod kątem inwestycyjnym, a z drugiej strony mające ogromny wpływ na gospodarkę państwa polskiego - mówił Gróbarczyk.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy