​Japończycy pracują nad plastikiem pochłaniającym CO2

Japończycy powołali konsorcjum, które ma rozpocząć masową produkcję w pełni biodegradowalnego tworzywa przypominającego plastik. Będzie je wytwarzać z alg morskich.

Kulki parażywiczne z paramylonem, które powstały z alg. To z nich powstaje potem ekologiczny plastik.
Kulki parażywiczne z paramylonem, które powstały z alg. To z nich powstaje potem ekologiczny plastik. Euglenamateriały prasowe

Konsorcjum powołały japońskie firmy i Uniwersytet Tokijski. Zapowiadają, że ich wspólnym celem jest ograniczenie emisji dwutlenku węgla, a innowacyjny materiał ma nie tylko nie truć środowiska, ale mu pomagać przez pochłanianie dwutlenku węgla.

Grupa chce rozwijać technologię masowej produkcji nowego rodzaju materiału, którego kluczowym komponentem będą morskie algi.

Nowe tworzywo ma powstawać z substancji o nazwie paramylon pozyskiwanej z euglen. To rodzaj jednokomórkowych, wrzecionowatych glonów. Naukowcy sądzą, że takie tworzywo będzie bardziej ekologiczne od zwykłego plastiku, który w większości produkowany jest z ropy naftowej.

Konsorcjum chce mieć w 2030 r. zdolności do produkcji 200 tys. ton bioplastiku rocznie - podała japońska stacja NHK. 

Zanieczyszczenie plastikiem jest jednym z głównych problemów w morzach i oceanach. Tylko 1 proc. znajdującego się tam plastiku pływa na powierzchni. Reszta trafia na dna oceanów. Mikroplastik znaleziono także na szczycie Mount Everest.

Według World Wildlife Fund, każdego dnia 730 ton śmieci ląduje w Morzu Śródziemnym. Osoba, która je pochodzące stamtąd skorupiaki, co roku pochłania 11 tys. drobin plastiku. Ten może dostać się do krwi i organów wewnętrznych. Obecnie trwają badania nad wpływem mikroplastiku na zdrowie ludzi. 

Polsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas