Jak ulżyć świniom? Pomóc ma... technologia rozpoznawania ich twarzy

Technologia automatycznego rozpoznawania twarzy świń może poprawić ich samopoczucie w gospodarstwach. Oprogramowanie do uczenia maszynowego może z dużą dokładnością identyfikować poszczególne świnie na podstawie ich rysów twarzy, co może pomóc hodowcom w dostarczaniu zwierzętom zindywidualizowanej karmy i opieki weterynaryjnej.

Świnie przeżywają horror w wielu gospodarstwach
Świnie przeżywają horror w wielu gospodarstwach0000053/ReporterEast News
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Świnie mogłyby otrzymywać paszporty biometryczne oparte na technologii rozpoznawania twarzy, co dałoby rolnikom bardziej praktyczny i przyjazny sposób ich identyfikacji niż stosowane obecnie kolczyki.

Identyfikacja świń na podstawie ich unikalnych rysów może umożliwić im otrzymywanie zindywidualizowanej żywności i opieki weterynaryjnej oraz śledzenie ich transportu. Dzięki zaawansowanym algorytmom i uczeniu maszynowemu możliwe jest rozróżnienie rysów niemal wszystkich ras tych zwierząt.

Zespół prof. Wenhao Zhanga z University of the West of England oparł swój nowy pomysł na opracowywanym przez siebie wcześniej systemie pozwalającym na korzystanie z metra bez biletów. Tamten system był oparty na rozpoznawaniu ludzkich twarzy. Badacze chcieli sprawdzić, czy podobne rozwiązanie można dostosować do zwierząt.

Nie mają łatwego życia

Aby przetestować ten pomysł, Zhang i jego zespół wykonali tysiące zdjęć macior ras Large White, Landrace i Hampshire za pomocą kamery internetowej umieszczonej nad poidłem.  Przesłali obrazy do programu uczenia maszynowego, który wykrywał subtelne różnice w pyskach świń, głównie wokół ryjka, czoła i okolic oczu zwierząt. Oprogramowanie przeprowadziło następnie dziesiątki milionów testów, które umożliwiły mu nauczenie się tego, jak rozpoznać każdą ze świń.

Po tym szkoleniu system dokładnie identyfikował świnie w prawie 97 procentach przypadków, mówi Zhang. Twierdzi, że podobny system można zastosować w przypadku wielu innych zwierząt hodowlanych na przykład koni. 

Obecnie prosięta mają na swoich stemple numeryczne na skórze, mikroczipy pod skórą, i metki w uszach. Rolnicy mogą skanować je by zidentyfikować zwierzęta, na przykład by rozpoznać te, które potrzebują określonych leków lub żywności. Takie systemy identyfikacji pozwalają też prowadzić precyzyjną kartotekę historii medycznej i pochodzenia każdego zwierzęcia. Ale te techniki są bolesne dla świń i czasochłonne dla rolników, zwłaszcza w gospodarstwach, które mogą pomieścić setki, a nawet tysiące świń.

"Zwierzostan": ŚwinieIPLA
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas