Węgiel mocno traci, także w Polsce. Historyczny rekord m.in. fotowoltaiki
Nowa analiza think tanku Ember wskazuje, że w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2024 r. w Unii Europejskiej odnawialne źródła wygenerowały więcej energii niż paliwa kopalne. To pierwszy taki przypadek w historii. Świetnie wypada też Polska, gdzie produkcja prądu z fotowoltaiki wzrosła aż o 37 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem.
Tylko w maju 2024 r. energia z farm wiatrowych i paneli słonecznych stanowiła aż 1/3 wytworzonego w Polsce prądu. Dzięki temu udało się zepchnąć węgiel do rekordowo niskiego miesięcznego poziomu wytwarzania energii (57 proc.).
Fotowoltaika i turbiny przegoniły paliwa kopalne. Historyczny rekord w UE
W całej Unii Europejskiej fotowoltaika i energia z wiatru odpowiadały za 30 proc. produkcji prądu w pierwszej połowie 2024 r. W tym samym czasie z paliw kopalnych wygenerowano już tylko 27 proc. całego unijnego miksu energetycznego.
W porównaniu z podobnym okresem w 2023 r. udział paliw kopalnych spadł o 17 proc., i to pomimo wzrostu zapotrzebowania na energię o 0,7 proc.
"Biorąc pod uwagę rozwój energii z wiatru i słońca, znaczenie energetyki konwencjonalnej zawęża się" - mówi dr Chris Rosslowe, analityk Ember. "Jesteśmy świadkami historycznej zmiany w sektorze energetycznym, i to zmiany gwałtownej" - dodaje specjalista.
Ember wyjaśnia, że rekord z pierwszej połowy 2024 r. to wynik długofalowej zmiany, jaka odbywa się w krajach UE. W 2023 r. we Wspólnocie miało miejsce rekordowo dużo przyłączeń mocy z energii solarnej i wiatrowej.