UE chce przyłączyć Ukrainę do europejskiego systemu energetycznego

Państwa Unii Europejskiej uznały za priorytet dołączenie Ukrainy do Europejskiego Systemu Energetycznego - poinformowała po zakończeniu posiedzenia w Brukseli minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Kraje Unii Europejskiej zgodziły się, aby dołączyć Ukrainę do systemu energetycznego UE. Ma też rozpocząć się proces "derusyfikacji" polityki energetycznej
Kraje Unii Europejskiej zgodziły się, aby dołączyć Ukrainę do systemu energetycznego UE. Ma też rozpocząć się proces "derusyfikacji" polityki energetycznejWikimedia Commons

- Dzisiaj pan minister ukraiński w porannej rozmowie przekazał mi absolutną gotowość, również od strony technicznej, przyłączenia Ukrainy do europejskiego systemu energetycznego - dodała Moskwa.

Na posiedzeniu Rady UE ds. energii poruszono także kwestię Nord Stream 2 i Gazpromu. Polska postuluje jak najszybsze przeprowadzenie postępowania przeciwko Gazpromowi, w celu ukarania spółki za nierynkowe działania. - Wielokrotnie w Brukseli postulowaliśmy o niezwłoczne przeprowadzenie postępowania przeciwko Gazpromowi w celu ukarania spółki za nierynkowe działania. Dzisiaj wszyscy chyba rozumiemy, że muszą być one podjęte w trybie pilnym, bez oczekiwania na kolejny raport - powiedziała minister Moskwa.

Dekarbonizacja i derusyfikacja polityki energetycznej UE

Moskwa poinformowała też, że zaapelowała o "derusyfikację" polityki energetycznej UE. - Była też pełna zgoda na sali, że tak jak mamy projekt dekarbonizacji, ambitny projekt Unii Europejskiej, powinien się pojawić na stole projekt derusyfikacji polityki energetycznej Unii Europejskiej - stwierdziła.

Minister poinformowała, że podczas poniedziałkowej debaty apel o blokadę Nord Stream 1 nie uzyskał akceptacji. - Apel o blokadę Nord Stream 1 nie pojawił się w werbalnych akceptacjach ze strony państw, natomiast większość państw deklarowała potrzebę szybkiej i zupełnej niezależności od Rosji, co odczytujemy jako pośrednio akceptację również tego apelu - powiedziała Moskwa.

Minister poinformowała również, że Polska postuluje, aby zawiesić system ETS do czasu stabilizacji cen energii i przygotować kompleksową jego rewizję i reformę. Dodała, że państwa Unii zadeklarowały, iż są gotowe przekazać część własnych zasobów na potrzeby Ukrainy.

Marcin Przydacz w „Gościu Wydarzeń”: Można się uniezależnić od rosyjskiego gazuPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas