Transformacja polskiego górnictwa: są pieniądze od KE

Komisja Europejska zatwierdziła pięć planów sprawiedliwej transformacji polskich regionów górniczych. Ich łączna wartość to 3,85 mld euro - poinformował o tym przebywający w Chorzowie, wiceprzewodniczący wykonawczy KE Frans Timmermans.

Elektrownie Bełchatów i odkrywkowa kopalnia węgla brunatnego
Elektrownie Bełchatów i odkrywkowa kopalnia węgla brunatnegoŁukasz Szczepański East News
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Krajowy Plan Sprawiedliwej Transformacji wraz z Terytorialnymi Planami Sprawiedliwej Transformacji w regionach, mają być podstawami realizacji przedsięwzięć opartych o nowy europejski instrument: Fundusz Sprawiedliwej Transformacji, który ma niwelować społeczne i gospodarcze skutki transformacji energetyczno-klimatycznej. Celem nadrzędnym jest zmniejszenie emisji z sektorów energetycznych i osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r. na terenie UE.

UE wyznaczyła do 2050 r. osiągnięcie neutralności klimatycznej. Za zdjęciu Kopalnia Halemba, Ruda Śląska
UE wyznaczyła do 2050 r. osiągnięcie neutralności klimatycznej. Za zdjęciu Kopalnia Halemba, Ruda ŚląskaTomasz Jastrzebowski/East News

Czysta energia

"Dzisiaj Komisja Europejska zatwierdziła wszystkie pięć planów sprawiedliwej transformacji dla Polski. To oznacza, że 3,85 mld euro jest już dostępne dla pięciu regionów na transformację w kierunku m.in. zaawansowanego wysokoefektywnego przemysłu" - powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej na Stadionie Śląskim w Chorzowie Frans Timmermans.

"Wszystkie te plany leżą teraz w rękach lokalnych i regionalnych samorządów, będziemy pracować nad nimi razem. To nam pozwoli zadbać o bardzo konkretne potrzeby lokalnej społeczności, a także potrzeby przedsiębiorstw zarówno dużych, jak i małych i średnich" - stwierdził wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej.

"Musimy jasno udowodnić, że w tej transformacji z epoki węgla nikt nie pozostanie sam, każdy musi odnieść sukces. Oczekuję już na współpracę z marszałkami i prezydentami miast, aby te plany urzeczywistnić i aby stały się one sukcesami" - zadeklarował Timmermans.

Zgodnie z informacjami przedstawicielstwa KE w Polsce wiceprzewodniczący Timmermans odwiedza w poniedziałek woj. śląskie, aby omówić sprawiedliwą transformację i nowe możliwości gospodarcze z przedstawicielami lokalnych władz i obywatelami.

Rano wiceprzewodniczący zwiedził Śląski Park Nauki w Chorzowie i spotkał z marszałkiem woj. śląskiego Jakubem Chełstowskim. Następnie wziął udział w dyskusji okrągłego stołu z marszałkami i prezydentami z różnych regionów górniczych i miast z wysokoemisyjnym przemysłem, m.in. Katowic, Rudy Śląskiej i Wałbrzycha.

Timmermans ma jeszcze spotkać się z przedstawicielami związków zawodowych, a po południu - z młodzieżą i studentami w ramach 6. Śląskiego Festiwalu Nauki w Katowicach.

Nanopowłoka na okna stworzona przez polskich naukowców pozwala zaoszczędzić na rachunkachmateriały prasowe
PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas