To koniec pewnej ery. Wlk. Brytania żegna ostatnią elektrownię węglową
Koniec września dla brytyjskiej energetyki jest przełomowy. Kraj żegna się z ostatnią elektrownią węglową, która pracowała od lat 60. XX w. w miejscowości Ratcliffe on Soar.
Elektrownia węglowa Ratcliffe-on-Soar znajdująca się w hrabstwie Nottinghamshire w Anglii zostanie całkowicie wyłączona z użytku. To ostatnia tego typu instalacja w Wlk. Brytanii. Zakończy pracę pod koniec września.
Rewolucja energetyczna
Na Wyspach dojdzie wkrótce to przełomowego momentu. Wlk. Brytania, jako jedyny kraj z grupy największych gospodarek świata, zrezygnuje całkowicie z energetyki węglowej - informuje agencja AFP.
Inne kraje grupy G7 w nadchodzących latach także zrezygnują z energii wytwarzanej z węgla. Włochy planują to zrobić w przyszłym roku, Francja w 2027 r., Kanada w 2030 r., a Niemcy - w 2038 r. Japonia i Stany Zjednoczone nie podały jeszcze konkretnych dat.
Węgiel odegrał istotną rolę w brytyjskiej gospodarce. Napędził rewolucję przemysłową w XVIII i XIX w,, ale i był przyczyną powstania słynnego londyńskiego smogu.
W latach 80. XX w. węgiel pokrywał ok. 70 proc. zapotrzebowania Wlk. Brytanii na energię. Od lat 90. udział węgla w krajowym miksie energetycznym zaczął spadać. W 2013 r. węgiel stanowił 5 proc., a w 2023 r. - zaledwie 1 proc.
Węgiel przestał się opłacać. Zostaje jeszcze gaz
Inwestowanie w energetykę węglową przestało być opłacalne ze względu na przepisy regulujące emisje toksycznych substancji.
Wlk. Brytania planuje do 2030 r. korzystać wyłącznie z niskoemisyjnych źródeł energii. Do 2050 r. kraj chce osiągnąć neutralność klimatyczną.
Według brytyjskiego dostawcy energii National Grid ESO gaz ziemny odpowiadał w 2023 r. za 1/3 produkcji energii elektrycznej w kraju, 1/4 pochodziła z elektrowni wiatrowych, a 13 proc. zapotrzebowania pokryła energetyka jądrowa.
W miejscu zakładu Ratcliffe-on-Soar powstanie centrum technologii i energetyki bezemisyjnej.
Burzliwa historia elektrowni
W czerwcu 2021 r. obszary we wsi Ratcliffe on Soar wytypowano do zlokalizowania pierwszej na świecie elektrowni jądrowej wykorzystującej technologię fuzji jądrowej. Ale w styczniu 2022 r. zrezygnowano z tej koncepcji.
Na terenie zakładu Ratcliffe-on-Soar na przestrzeni lat odbywały się liczne protesty ekologów, którzy zwracali uwagę Brytyjczyków na emisję gazów cieplarnianych z elektrowni węglowych. W 2007 r. działacze proklimatyczni Eastside Climate Action wspięli się na komin chłodniczy, aby wyrazić sprzeciw wobec budowy kolejnych elektrowni węglowych w kraju.
W 2009 r. doszło do ponad setki zatrzymań w związku z włamaniem się do elektrowni. Sąd zdecydował wówczas o wypuszczeniu zatrzymanych i zlecił im prace społeczne.
Spalanie węgla jest jedną z najbardziej zanieczyszczających środowisko metod produkcji energii. Powoduje znaczne pogorszenie jakości powietrza poprzez emisje toksycznych substancji, pyłów (PM10 i PM2,5) oraz metali ciężkich, takich jak np. rtęć i kadm.