"Sztuczne Słońce" coraz bliżej. Chiny dokonały przełomu

Należący do Chin reaktor nuklearny tokamak, który może wytworzyć niemal nieograniczoną ilość bezemisyjnej energii, ustanowił nowy rekord. Urządzenie bazujące na technologii kontrolowanej syntezy termojądrowej (fuzja atomowa) pracowało przez nieosiągnięty dotąd czas.

Chiński reaktor Experimental Advanced Superconducting Tokamak (EAST)
Chiński reaktor Experimental Advanced Superconducting Tokamak (EAST)Future PublishingGetty Images
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

W ubiegłym tygodniu reaktor tokamak w Chinach działał łącznie przez 1056 sekund w temperaturze gorącej plazmy. Urządzenie o nazwie EAST znajduje się w mieście Hefei i działa na bazie kontrolowanej syntezy termojądrowej (fuzji atomowej). Wcześniej reaktor pobił inny rekord - działał przez 101 sekund, osiągając temperaturę 120 mln stopni Celsjusza.

Urządzeń takich jak chiński EAST - eksperymentalnych reaktorów wykorzystujących syntezę termojądrową - na świecie jest zaledwie kilka. Są to np. wspierany przez Billa Gatesa SPARC w USA i KSTAR w Korei Południowej. Eksperymenty prowadzone z ich udziałem mają za zadanie odtworzyć reakcje zachodzące na Słońcu i innych gwiazdach, wytwarzając energię powstającą z połączenia jąder atomowych. Jeśli naukowcom uda się opracować bezpieczne zastosowanie tej technologii w praktyce, może to oznaczać koniec uzależnienia Ziemi od paliw kopalnych.

"Sztuczne słońca" to przyszłość bez węgla

Fizykom z Chin w eksperymencie EAST udało się do tej pory osiągnąć kilka kamieni milowych: prąd o natężeniu 1 mln amperów oraz temperaturę 100 mln stopni Celsjusza przez 1000 sekund. Naukowcom pozostaje teraz osiągnięcie tych dwóch celów jednocześnie.

Jednak największym wyzwaniem technologii syntezy termojądrowej jest wytworzenie na tyle dużo energii, aby mogła ona zasilić nie tylko reaktor, w którym powstaje. Do tej pory niestety nie udało się jeszcze tego osiągnąć.

Naukowcy nie porzucają jednak nadziei - w ostatnich miesiącach doszło do kilku przełomowych odkryć, które pozwalają z optymizmem patrzeć w przyszłość technologii "sztucznego Słońca". We wrześniu dzięki tokamakowi SPARC w USA udało się przetestować magnes o indukcji magnetycznej wynoszącej 20 T (Tesli), który potrzebował tylko 30 W energii.

"Elektrownia. Wielkie wyburzanie": Największa rozbiórka elektrowni w historii PolskiPOLSAT GO

Źródła: CGTN, Interesting Engineering

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas