Padł światowy rekord produkcji energii z wiatru. To zasługa tajfunu

Chińska turbina wiatrowa należąca do elektrowni wiatrowej firmy Goldwind wytworzyła w ciągu jednego dnia rekordową ilość energii. Szacuje się, że nigdy wcześniej żadna turbina nie odniosła tak spektakularnego efektu energetycznego.

We wrześniu morska turbina wiatrowa w Chinach pobiła historyczny rekord produkcji energii. Stało się tak za sprawą przechodzącego tajfunu
We wrześniu morska turbina wiatrowa w Chinach pobiła historyczny rekord produkcji energii. Stało się tak za sprawą przechodzącego tajfunumateriały prasowe
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Największa na świecie turbina wiatrowa wyprodukowała w ciągu jednego dnia rekordową ilość mocy. Rekord padł w elektrowni przedsiębiorstwa Goldwind znajdującej się w Fujian, prowincji w południowo-wschodnich Chinach nad cieśniną Tajwańską.

Rekord produkcji energii z turbiny wiatrowej

Na początku września gigantyczna turbina o średnicy wirnika 252 m wyprodukowała 384,1 megawatogodzin (MWh) w ciągu doby. Rekord padł w wyniku pojawienia się tajfunu, który uderzył w południowo-wschodnie Chiny.

Wyprodukowana w ciągu 24 godzin rekordowa ilość energii mogłaby zasilić około 170 tys. domów. Ta energia wystarczyłaby na przejechanie 2,2 mln kilometrów samochodem elektrycznym - podaje redakcja Euronews.

Dotychczasowy dzienny rekord produkcji energii z wiatru padł w sierpniu w Danii. Duńska turbina wykręciła aż 364 MWh w ciągu doby.

Większość turbin nie może pracować w chwili wystąpienia tajfunu. W związku z pojawieniem się tajfunu Haikui w Chinach wiele farm wiatrowych zostało zamkniętych. Turbina w Fujian pracowała jednak nadal, ponieważ posiada technologię regulacji łopat, kiedy wiatr osiąga dużą, a nawet zawrotną prędkość.

Chiny - potęga energetyki odnawialnej

Chiny są światowym liderem w dziedzinie energetyki wiatrowej. W ciągu jednego roku (w 2021 r.) zainstalowano w Chinach rekordową ilość turbin - więcej niż jakikolwiek inny kraj na świecie zamontował w ciągu ostatnich pięciu lat.

W 2022 r. Chiny odpowiadały za prawie 50 proc. (z 64,3 GW) światowej mocy z morskiej energii wiatrowej.

W planach Chin jest budowa największej na świecie elektrowni wiatrowej. Prace nad projektem mają rozpocząć się jeszcze przed 2025 r. Do tego roku Chiny chcą generować jedną trzecią swojej energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych do 2025 r. 

Równocześnie Chiny zatwierdzają w szybkim tempie nowe projekty węglowe. W porównaniu do innych krajów świata i wspólnot, Chiny chcą osiągnąć neutralnośc klimatyczną zbyt późno. Dla przykładu kraje UE mają być neutralne klimatycznie do 2050 r., a Chiny postawiły za cel osiągnięcie celu do 2060 r.

Pies na motocykluSCP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas