Padł rekord wytwarzania energii ze słońca w Polsce

Prawdopodobnie padł rekord wytwarzania energii ze słońca w Polsce. W sobotę i niedzielę panele fotowoltaiczne w południe generowały niemal 25 proc. zapotrzebowania energetycznego całego kraju.

W sobotę, 19 marca w godzinach 12:00 - 13:00 fotowoltaika generowała 4530 MWh energii. Panele słoneczne zaspokajały tym samym 24,9 proc. zapotrzebowania energetycznego całego kraju.

Panele słoneczne pobiły rekord

Wcześniej, w poniedziałek (14.03), również odnotowano rekordowy pomiar - energia ze słońca pokrywała wówczas 20,3 proc. potrzeb energetycznych Polski. Niedziela była równie słoneczna. Dzięki temu najwyższy odczyt w ciągu dnia wskazywał 4657 MWh.

O rekordzie poinformowało Bison Energy na bazie danych Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE) i Fundacji Instrat. Eksperci firmy oceniają, że kolejne rekordy są skutkiem coraz większej mocy i liczby instalacji prosumenckich na rynku fotowoltaiki. Może to mieć związek ze zmianą systemu rozliczeń z "opustów" na tzw. net-billing.

Reklama

Duże zainteresowanie fotowoltaiką potwierdziła w wywiadzie z Zieloną Interią minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. "Zainteresowanie fotowoltaiką w naszym kraju przerosło wszelkie oczekiwania - na ten moment mamy już 850 tys. prosumentów" - poinformowała. Dodała, że resort miliona prosumentów spodziewał się dopiero w 2030 roku. Sieci przesyłowe nadążają za inwestycjami i są gotowe na kolejne - zapewniła szefowa resortu klimatu.

"Tak wysoka generacja energii ze słońca wpływa bardzo korzystnie na ceny energii na rynku hurtowym, co jest już namacalnym dowodem, że dywersyfikacja źródeł zasilania i inwestycja w odnawialne źródła energii jest jedynym słusznym kierunkiem zmian w sektorze energetyki" - wskazują eksperci Bison Energy. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: fotowoltaika | panele słoneczne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy