Odpady radioaktywne w szkole. To pozostałość po II wojnie światowej

W szkole podstawowej na terenie USA znaleziono odpady radioaktywne prawdopodobnie pochodzące z tzw. Projektu Manhattan, w ramach którego Amerykanie stworzyli broń atomową. Było to w czasach II wojny światowej. Na ślady skażenia wpadli naukowcy, którzy swoje odkrycie opisali w niezależnym raporcie. Szkoła została tymczasowo zamknięta.

article cover
123RF/PICSEL
W jednej ze szkół na terenie USA znaleziono odpady radioaktywne będące pozostałością po pracach nad bronią jądrową podczas II wojny światowej (zdj. ilustracyjne)123RF/PICSEL

W szkole podstawowej w miejscowości Florissant w amerykańskim stanie Missouri odkryto niedopuszczalny poziom skażenia radioaktywnego. Jak ustalono, źródłem są odpady z okresu II wojny światowej, gdy trwały prace nad stworzeniem pierwszej bomby atomowej w ramach tzw. Projektu Mahattan.

Odpady radioaktywne znalezione w szkole w USA

Okoliczni mieszkańcy obawiają się, że skażenie może być związane z większym ryzykiem chorób i śmierci. Boją się także wysyłać dzieci do szkoły. "Szkoła Jana, podobnie jak wiele domów, instytucji i firm w okolicy, graniczy z Coldwater Creek. Ten ciek wodny został skażony przez wyciekające odpady" - podkreślił autor niezależnego raportu Boston Chemical Data Corporation Marco Kaltofen, cytowany przez stację CNN.

Naukowcy twierdzą, że zanieczyszczona woda może osadzać na gruntach część materiałów radioaktywnych pochodzących z odpadów po Projekcie Manhattan.

Wysokie odczyty radioaktywnych substancji w pobliżu szkoły

"Poziom radioaktywnego ołowiu, znanego jako ołów 210, na przedszkolnym placu zabaw był ponad 22 razy większy zakładane niż promieniowanie tła (do którego dochodzi w przyrodzie samoczynnie), podczas gdy na szkolnych boiskach do koszykówki poziom ołowiu 210 był ponad 12 razy większy niż promieniowanie tła" - głosi raport.

Miejscowe władze szkolne zapowiedziały konsultacje z adwokatami i ekspertami w sprawie ustalenia dalszych działań. Szkoła, w której uczy się około 400 uczniów, została tymczasowo zamknięta

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas