Nowe rachunki za prąd i łatwiejsza fotowoltaika. Duże zmiany w energetyce
Resort klimatu środowiska ujawnił 6 nowych propozycji zmian dotyczących prądu w Polsce. Chodzi m.in. o nowy format rachunków za energię czy ułatwienia w przyłączaniu fotowoltaiki.

We wtorek Ministerstwo Klimatu i Środowiska przedłożyło projekt nowelizacji ustaw energetycznych Radzie Ministrów. Dokument został przyjęty.
Jak wymienia resort, chodzi o 6 zasadniczych zmian deregulacyjnych. Są to:
- uproszczenie rachunków za energię elektryczną;
- możliwość przejścia na rachunki otrzymywane wyłącznie drogą elektroniczną;
- brak konieczności uzyskania koncesji od URE na odnawialne źródła energii do 5 MW (wcześniej był to 1 MW);
- uproszczenie procedur na budowę instalacji fotowoltaicznych;
- usunięcie barier prawnych ograniczających tzw. cable-pooling;
- rozszerzenie formuły cable-poolingu o budowę różnych instalacji, np. magazynów energii.
Nowe, bardziej przejrzyste i cyfrowe rachunki za prąd
Wprowadzone zmiany uproszczą rachunki za energię elektryczną, by były one bardziej zrozumiałe dla odbiorców energii w gospodarstwach domowych. Dzięki wprowadzonym zmianom najważniejsze informacje, takie jak łączna kwota do zapłaty, opłata za zużytą energię i koszt jej dostarczania, będą podsumowaniem tego rachunku.
Odbiorcy energii elektrycznej zyskają dzięki temu szybki dostęp do najważniejszych danych, co ułatwi kontrolę wydatków i zwiększy przejrzystość rozliczeń.
Dodatkowo nowi klienci będą otrzymywać rachunki oraz inne dokumenty drogą cyfrową - szybko, wygodnie i ekologicznie. Będą jednak mogli wybrać papierową formę komunikacji, jeśli wyrażą taką wolę - rozwiązanie to będzie chroniło osoby, które nie mogą lub nie chcą korzystać z elektronicznych form komunikacji.
W przypadku obecnych klientów korespondencja będzie odbywała się w dotychczasowy sposób, chyba że taki odbiorca zwróci się do sprzedawcy o przejście na komunikację elektroniczną.

Ułatwienia w fotowoltaice i małych instalacjach OZE
Jednym z przyjętych rozwiązań jest też podniesienie progu obowiązku uzyskania koncesji na wytwarzanie energii elektrycznej z OZE z 1 MW do 5 MW. Oznacza to, że instalacje OZE o mocy do 5 MW, takie jak panele fotowoltaiczne, turbiny wiatrowe czy biogazownie, nie będą już wymagały uzyskania koncesji od Urzędu Regulacji Energetyki, a jedynie będą podlegać rejestracji.
Dodatkowo uproszczono procedury związane z budową instalacji fotowoltaicznych. Budowa instalacji PV o mocy do 500 kW wytwarzającej energię zużywaną wyłącznie na własne potrzeby nie będzie wiązała się z potrzebą uzyskania pozwolenia na budowę, wystarczy jedynie zgłoszenie. Ułatwienie to przyspieszy realizację inwestycji i obniży ich koszty.
Uproszczenie i rozwój cable-poolingu
W ramach przyspieszenia transformacji energetycznej i rozwoju odnawialnych źródeł energii w Polsce, projekt ustawy przewiduje usunięcie barier prawnych ograniczających szersze stosowanie tzw. cable-poolingu.
Rozszerzenie tej formuły, obejmujące możliwość budowy różnego rodzaju instalacji - w tym magazynów energii - w ramach jednego przyłącza ma wpłynąć na optymalizację wykorzystania istniejącej infrastruktury sieciowej, zwiększenie liczby obiektów możliwych do przyłączenia i lepsze zarządzanie nadwyżkami energii z OZE.