Reklama

Największe farmy wiatrowe na świecie. Dają tyle prądu, co elektrownie atomowe

Farmy posiadające najwięcej turbin wiatrowych potrafią generować tyle prądu, co przeciętna elektrownia atomowa. Największe farmy wiatrowe na lądzie znajdują się w państwach takich jak Chiny, USA i Indie. Które farmy wiatrowe na świecie są największe?

W 2021 roku energetyka wiatrowa na świecie odnotowała przyrost mocy zainstalowanej na poziomie 93,6 gigawata, osiągając w sumie 837 GW. Rok do roku oznacza to wzrost o 12 proc.

Najwięcej energii z wiatru wytwarza się w Chinach i Stanach Zjednoczonych. Jednak Europa, Ameryka Południowa oraz Afryka i Bliski Wschód nie zostają w tyle. W tych regionach moc z wiatraków na lądzie wzrosła w 2021 roku o - odpowiednio - 19, 27 i 120 proc. Gdzie znajdują się największe lądowe farmy wiatrowe na świecie?

Reklama

Zobacz także: Chiny wybudują ogromne farmy wiatrowe i słoneczne na pustyni Gobi

Farma wiatrowa Gansu (Chiny) - największa farma wiatrowa na świecie

Elektrownia wiatrowa Gansu jest położona na pustyni Gobi niedaleko miasta Jiuquan w Chinach. To największa tego typu elektrownia na świecie. Docelowo ma ona osiągać moc aż 20 gigawatów, choć obecnie jest to mniej więcej połowa tej ilości. Po ukończeniu prac na terenie Gansu będzie pracować siedem tysięcy turbin wiatrowych.

Koszt wybudowania chińskiej gigafarmy to około 17,5 miliarda dolarów. Eksperci krytykują tę inwestycję, ponieważ jest ona znacznie oddalona od miast, które mają największe zapotrzebowanie na energię. Szacuje się, że niemal 40 proc. prądu wytwarzanego przez wiatraki w tym miejscu idzie na marne. Brakuje także odpowiedniej infrastruktury przesyłowej i sieciowej.

Chińska farma wiatrowa na pustyni Gobi pozostaje mimo wszystko największą tego typu instalacją na świecie. Docelowa moc elektrowni mogłaby zasilić energią mały kraj. Póki co ta jedna farma w Chinach wytwarza tyle prądu, ile wszystkie wiatraki zlokalizowane w Polsce.

Alta Wind Energy Centre (USA)

Zbudowana w latach 2010-2013 Alta Wind Energy Centre w Kalifornii jest największą elektrownią wiatrową w USA i jedną z największych na świecie. Osiąga moc 1,5 gigawata, choć docelowo mogą to być nawet 3 gigawaty.

Wybudowanie wiatraków na powierzchni 130 kilometrów kwadratowych kosztowało prawie trzy miliardy dolarów. Na terenie elektrowni rozlokowano 600 turbin wiatrowych.

Instalacja znajduje się w pobliżu pustyni Mojave. Moc z wiatru uzyskiwana jest dzięki dogodnemu położeniu przełęczy Tehachapi. To właśnie tam wybudowano turbiny.

Farma wiatrowa Muppandal (Indie)

Elektrownia wiatrowa Muppandal to największa tego typu instalacja w Indiach. Turbiny wybudowano w regionie Kanyakumari na południu kraju.

W farmie wiatrowej Muppandal pracują trzy tysiące wiatraków o łącznej mocy 1,5 gigawata. Pochodzą one od producentów takich jak Enercon, NEG Micon, Suzlon, i Vestas.

Miejsce lokalizacji elektrowni nie jest przypadkowe. Turbiny napędzane są przez silne wiatry znad Morza Arabskiego, pomocne jest także górzyste ukształtowanie terenu.

Farma wiatrowa Jaisalmer (Indie)

W Indiach znajdują się dwie spośród największych na świecie farm wiatrowych. Druga z nich to Jaisalmer Wind Park położona na zachodzie kraju. Osiąga ona moc do 1,3 gigawata.

Turbiny wchodzące w skład tej elektrowni pochodzą wyłącznie od jednej firmy - Suzlon. Są to modele osiągające moc od 350 kW do 2,1 MW.

Farma wiatrowa Los Vientos (USA)

Elektrownia Los Vientos położona jest w hrabstwach Starr i Willacy w południowym Teksasie. To druga co do wielkości farma wiatrowa w Stanach Zjednocznych, zaraz za Alta Wind Energy Centre w Kalifornii.

Budowa tej gigafarmy wiatrowej w Teksasie kosztowała około dwóch miliardów dolarów. Zasilają ją turbiny od firm Mitsubishi, Siemens i Vesta. Ich łączna moc osiąga ponad 900 megawatów.  

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy