Najgłębszy odwiert geotermalny w Polsce ma problemy. Obsypują się ścianki

Jakub Wojajczyk

Opracowanie Jakub Wojajczyk

Na powstającym w Szaflarach k. Zakopanego odwiercie geotermalnym zaczęły obsypywać się ścianki na głębokości 5800 m. Konieczne będzie wykonanie tzw. cementowego korka. Utrudnieniem są też twarde skały - mówi projektant odwiertu dr inż. Piotr Długosz.

W Szaflarach trwają prace nad najgłębszym odwiertem geotermalnym w Polsce. Inżynierowie napotkali jednak ostatnio na kilka poważnych problemów
W Szaflarach trwają prace nad najgłębszym odwiertem geotermalnym w Polsce. Inżynierowie napotkali jednak ostatnio na kilka poważnych problemówPawel Murzyn/East NewsEast News

Docelowo odwiert geotermalny w Szaflarach ma mieć 7 km głębokości i ma być najgłębszym tego typu odwiertem w Polsce. Geolodzy na głębokości ok. 5800 m stwierdzili strefy dyslokacji, czyli podziemny uskok, który powoduje, że skały są luźne, a przewiercony korytarz jest niestabilny. Oznacza to, że przewiercany odcinek z góry jest zasypywany. Przestój związany z dodatkowymi pracami ma potrwać ok. trzy tygodnie.

Odwiert geotermalny w Szaflarach zaczął się obsypywać

"Odcinek bezpośrednio nad wiertłem zaczął się obsypywać, dlatego prace niemal stanęły w miejscu. Powyżej wierconego odcinka powstała tzw. kawerna na głębokości ok. 5800 m i to miejsce musimy zacementować w celu ustabilizowania ścian. W ciągu dwóch tygodni przewiercono tylko 5 metrów" - wskazał dr inż. Długosz.

Ustalono, że w celu ustabilizowania ścian odwiertu, które zaczęły się sypać, będzie wykonany tzw. korek cementowy. To powinno zapobiec zasypywaniu otworu. "Obecnie trwają przygotowania do takiej operacji" - przekazał inżynier.

Wiertło jest obecnie na głębokości 5906 m pod poziomem gruntu, w utworach mezozoicznych z serii wierchowej. Po wykonaniu niezbędnych prac wiercenie ruszy dalej, ale - jak zaznaczył geolog - dodatkową trudnością jest bardzo twarda skała na tym odcinku.

Odwiert geotermalny w Szaflarach będzie nie tylko najgłębszy w Polsce, ale prawdopodobnie na całym świecie. Jego głębokość docelowo ma sięgać 7 kilometrów
Odwiert geotermalny w Szaflarach będzie nie tylko najgłębszy w Polsce, ale prawdopodobnie na całym świecie. Jego głębokość docelowo ma sięgać 7 kilometrówPaweł Murzyn East News

"Natrafiliśmy na bardzo twarde skały"

"Natrafiliśmy na bardzo twarde skały, już dwukrotnie trzeba było zmieniać wiertło, które nie dawało sobie rady. Wiertła, które wyciągaliśmy na powierzchnię, były bardzo zdeformowane i wyrobione" - wyjaśnił. Zwrócił uwagę, że teraz jest zainstalowane kolejne wiertło o średnicy 5 i 7/8 cala, ale postępy na kolejnym odcinku będą wolniejsze. "Kolejne trzy tygodnie będą najpewniej bez postępu" - ocenił geolog.

Wiercenie siedmiokilometrowego odwiertu geotermalnego w Szaflarach rozpoczęło się w kwietniu 2023 r. Dotychczasowe postępy wiercenia wynosiły od 40 do 50 m na dobę. Początkowo zakładano, że wiercenie zakończy się na przełomie marca i kwietnia, ale teraz wiadomo, że termin końcowy przesunie się w czasie.

Według założeń na dnie siedmiokilometrowego odwiertu spodziewane jest źródło geotermalne o temperaturze powyżej 150 st. C. Już na głębokości ok 5000 m natrafiono na pokłady gorących źródeł o temperaturze ok. 120 st. C. Wcześniej, na głębokości ok. 3000 m, napotkano pierwszy poziom wodonośny o temperaturze 85 st. C.

Gorąca woda ma być wykorzystywana głównie do ogrzewania budynków w gminie Szaflary i Nowym Targu. Brana jest też pod uwagę produkcja prądu. Całkowity koszt inwestycji to 132 mln zł. Prace w całości finansuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Jezioro Mścin. Nowy rezerwat przyrody w PolscePolsat News
PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas