Koncesja wygaszona, kopalni nie będzie. Mieszkańcy odetchnęli z ulgą

Ze złoża "Brzezinka 3" w Mysłowicach nie będzie już można wydobywać węgla kamiennego - taką decyzję podjął resort klimatu i środowiska. To wielkie zwycięstwo i ulga dla mieszkańców, którzy sprzeciwiali się budowie kopalni.

W Mysłowicach nie powstanie kopalnia wydobywająca węgiel kamienny ze złoża "Brzezinka 3"
W Mysłowicach nie powstanie kopalnia wydobywająca węgiel kamienny ze złoża "Brzezinka 3"Aleksander Chodura / Agencja WyborczaAgencja Wyborcza

"O tym, że pod ich domami będzie fedrowany węgiel, wielu mieszkańców dowiedziało się dopiero po udzieleniu koncesji" - mówi Miłosz Jakubowski, radca prawny Frank Bold, który reprezentuje mieszkańców w kilku toczących się postępowaniach.

Kopalnia w Mysłowicach bez koncesji na wydobycie węgla

Spółka Brzezinka w 2017 r. otrzymała decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach. Na tej podstawie w listopadzie 2020 r. zdobyła koncesję i do końca 2025 r. miała rozpocząć budowę kopalni. W latach 2029-49 planowano wydobycie łącznie niemal 26 mln ton węgla. Tak się jednak nie stanie.

"Zgoda na budowę tej kopalni nigdy nie powinna zostać udzielona. Stała w sprzeczności z interesem publicznym i zasadą racjonalnej gospodarki złożami kopalin, zagrażała mieszkańcom Mysłowic oraz środowisku" - uważa Miłosz Jakubowski.

Po uzyskaniu decyzji środowiskowej spółka Brzezinka organizowała spotkania z mieszkańcami, przekonywała o korzyściach - nowych miejscach pracy, wzroście przychodów z podatków, itd. Inwestycję otwarcie popierali też prezydenci miasta. Jak się jednak okazało, bez konsultacji z radnymi i mieszkańcami.

Największe obawy mieszkańców budziło ryzyko wystąpienia poważnych szkód górniczych, które mogłyby doprowadzić nie tylko do uszczerbku na mieniu, ale wręcz stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia.

"Mieszkańcy mogą spać spokojnie"

Obawy te wynikały z obecności tzw. płytkich zrobów, czyli pustych przestrzeni, położonych na stosunkowo niewielkiej głębokości, po działalności górniczej prowadzonej tam na przełomie XIX i XX w.

Budowie kopalni sprzeciwialiśmy się od kilkunastu lat (...) Wiem, z czym wiąże się górnictwo, od wielu lat procesuję się z Polską Grupą Górniczą o naprawę szkód górniczych w moim domu w związku z działalnością kopalni Mysłowice Wesoła. Pomysł budowy kolejnej kopalni, na terenach, gdzie są płytkie zroby i ryzyko występowania deformacji nieciągłych, napawał mnie przerażeniem. Dziś w końcu odetchnęłam z ulgą
mówi Barbara Andrzejewska, mieszkanka dzielnicy Kosztowy.

"Zarówno ja, jak i moi sąsiedzi z radością przyjęliśmy informację o braku koncesji na wydobycie dla prywatnego inwestora ze złoża Brzezinka 3. To dla nas ogromna ulga i powód do dumy" - mówi Daria Zawarczyńska-Szłapa z Mysłowic. "Dla nas przyszłość Śląska i tego regionu powinna być oparta na nowych technologiach, a nie na węglu".

"Byliśmy przygotowani na wieloletnią batalię prawną, na szczęście nie będzie ona konieczna. Najważniejsze, że mieszkańcy Mysłowic mogą w końcu spać spokojnie" – podsumowuje Miłosz Jakubowski.

''Wydarzenia'': Zamiast kopalni, będą jeziora. Najstarsza odkrywka zamkniętaPolsat NewsPolsat News