Fotowoltaika będzie mniej opłacalna. Rząd szykuje zmiany

Ministerstwo Klimatu przygotowało projekt nowelizacji prawa energetycznego, w którym likwiduje opusty dla nowych instalacji fotowoltaicznych. Zmiany mogą oznaczać stratę około tysiąca złotych rocznie dla przeciętnego gospodarstwa domowego.

Panele fotowoltaiczne na domie znajdującym się w mieście Skawina.
Panele fotowoltaiczne na domie znajdującym się w mieście Skawina. Janek SkarżyńskiAFP
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Obecny system polega na tym, że gospodarstwa domowe, korzystające z fotowoltaiki, oddają do sieci nadwyżki wyprodukowanej energii elektrycznej. Kiedy panele nie działają, na przykład w nocy, i gospodarstwu brakuje prądu, może ono za darmo odebrać do 80 proc. oddanej wcześniej energii. Rząd chce zlikwidować ten barterowy system, zwany net-meteringiem.

Rynkowe ceny

Po zmianach ma być tak, że gospodarstwa domowe, które wejdą na rynek po 2022 r., będą sprzedawały nadwyżki prądu firmom zajmującym się handlem energią. Minimalna cena wynosiłaby tyle, ile średnia cena sprzedaży prądu na rynku konkurencyjnym (głównie giełdzie) w poprzednim kwartale. Według ostatnich danych to 256,22 zł/MWh.

Jednak w momencie, kiedy gospodarstwu zabraknie prądu, właściciel instalacji będzie musiał kupić go na rynku. Średnia cena prądu dla gospodarstw domowych wynosi teraz ok. 667 zł/MWh.

1000 zł straty

Jak wyliczył Bartłomiej Derski z portalu Wysokie Napięcie, to oznacza, że gospodarstwo domowe zużywające 4,5 MWh energii elektrycznej rocznie i posiadające instalację fotowoltaiczną o mocy 5,5 kW, straci na zmianach w sumie 1000 zł rocznie.

Z tego właśnie powodu część ekspertów jest zdania, że reforma zahamuje rozwój fotowoltaiki w Polsce.

Resort tłumaczy się natomiast, że zmiany są konieczne, by dostosować polskie prawo do unijnych regulacji. Podobnego zdania jest Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej. W rozmowie z portalem money.pl stwierdził, że "rządzący muszą wdrożyć unijną dyrektywę, w myśl której trzeba umożliwić sprzedaż na rynku wyprodukowanej przez prosumentów energii", a po zmianach "fotowoltaika jako całość nadal będzie się dobrze rozwijać, ale mocniej ta biznesowa".

Źródło: Rzeczpospolita, wysokienapiecie.pl, money.pl 

mcz

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas