Czym węgiel brunatny różni się od węgla kamiennego? Ten opał nie jest eko

Ze względu na panujący w Europie kryzys energetyczny coraz częściej słyszy się o powrocie do używania węgla brunatnego jako surowca energetycznego w elektrowniach, ciepłowniach, a nawet w zwykłych domach. Czym różni się węgiel brunatny od kamiennego? Czy warto go stosować i jaki to może mieć wpływ na środowisko? Wyjaśniamy.

Węgiel brunatny z kopalni w Bełchatowie i Turowie jest dostępny dla indywidualnych odbiorców. Czy warto się nim zainteresować i czym się różni od węgla kamiennego?
Węgiel brunatny z kopalni w Bełchatowie i Turowie jest dostępny dla indywidualnych odbiorców. Czy warto się nim zainteresować i czym się różni od węgla kamiennego?BloombergGetty Images
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński powiedział ostatnio, że nie widzi nic złego w paleniu węglem brunatnym. - Wiem, że są wielkie kopalnie, wielkie elektrownie, w tym największa w Europie w Bełchatowie, to się pali, to dymi - jakoś ludzie tam żyją - ocenił polityk.

Węgiel brunatny klientom indywidualnym sprzedaje już PGE. Na potrzeby grzewcze prywatnych odbiorców udostępniony zostanie surowiec z kopalni w Bełchatowie i Turowie.

Czy węgiel brunatny jest bezpieczny dla środowiska?

Tymczasem węgiel brunatny to bardzo szkodliwy surowiec energetyczny, którego spalanie emituje ogromne ilości różnych zanieczyszczeń. Wykorzystywanie go w celach energetycznych wprost przyczynia się także do pogłębiania zmian klimatu.

Podczas spalania węgla brunatnego uwalniają się znaczne ilości dwutlenku węgla - głównego gazu cieplarnianego przyczyniającego się do globalnego ocieplenia. Ale to nie wszystko. Inne zanieczyszczenia emitowane przez węgiel brunatny to:

  • dwutlenek siarki;
  • tlenki azotu;
  • tlenek węgla;
  • pyły;
  • metale ciężkie (kadm, ołów, rtęć).

Wszystkie te substancje mają negatywny wpływ na środowisko i człowieka. Niszczą przyrodę oraz nasze zdrowie.

Co to jest węgiel brunatny?

Węgiel brunatny to skała osadowa pochodzenia organicznego, która powstała ze szczątków roślin bez dostępu powietrza. Jest on stosowany jako paliwo i jest surowcem nieodnawialnym. To oznacza, że jego zasoby na świecie są ograniczone i kiedyś się skończą.

Mimo swojej nazwy, węgiel brunatny zawiera tak naprawdę niewiele węgla. Udział tego pierwiastka w składzie wynosi zazwyczaj od 62 do 75 proc. Ma też stosunkowo niską wartość opałową - od 7,5 do 21 MJ/kg.

Węgiel brunatny w ponad 50 proc. składa się z wody. Dlatego bardzo trudno w ogóle go rozpalić. Na dodatek ze względu na niską temperaturę spalania bardzo dymi (niczym mokre liście) i może zgasnąć  jeszcze przed całkowitym wypaleniem.

Z uwagi na dużą zawartość wody węgiel brunatny może także zamarzać. Warto wziąć to pod uwagę, jeśli chcemy go używać jako paliwa podczas zimowych mrozów - może okazać się, że bryły węgla będą tak naprawdę bryłami lodu, których nie da się rozpalić. Dlatego do transportu węgla brunatnego z kopalni używa się specjalnych podgrzewanych węglarek.

Czym węgiel brunatny różni się od kamiennego - różnice

Węgiel brunatny jest mniej kalorycznym surowcem od węgla kamiennego. Węgiel brunatny posiada wartość opałową od 7,5 do 21 MJ/kg, a kamienny - od 16,7 do 29,3 MJ/kg. Szacuje się, że na ogrzanie typowego domu potrzeba nawet 3-4 razy więcej węgla brunatnego niż kamiennego.

Węgiel brunatny zawiera w sobie także zdecydowanie mniej węgla niż kamienny. W pierwszym przypadku jest to 62-75 proc., a dla węgla kamiennego - od 75 do 97 proc. Węgiel brunatny zawiera też więcej wody, przez co może zamarzać.

Przy spalaniu węgla brunatnego wydziela się bardzo dużo toksycznych tlenków siarki, a po spaleniu pozostaje bardzo dużo popiołu. W przeciwieństwie do węgla kamiennego węgiel brunatny, nawet przesortowany, nie nadaje się do kotłów automatycznych, bo jest zbyt miękki - może się pokruszyć i zapchać podajnik.

Ceny węgla brunatnego z kopalni Bełchatów i Turów

Ile trzeba zapłacić za tonę węgla brunatnego? Sprawdziliśmy to zarówno dla kopalni Bełchatów, jak i Turów. Podane ceny są cenami brutto bez akcyzy.

Ceny węgla brunatnego (kopalnia Bełchatów):

0 mm - 80 mm: 191,51 zł za tonę;

80 mm - 300 mm: 305,56 zł za tonę.

Ceny węgla brunatnego Bełchatów
Ceny węgla brunatnego BełchatówINTERIA.PL

Ceny węgla brunatnego (kopalnia Turów):

0 mm - 40 mm (miał): 388,68 zł za tonę

40 mm - 80 mm (orzech): 388,68 zł za tonę

80 mm - 300 mm (kęsy): 494,46 zł za tonę

Ceny węgla brunatnego Turów
Ceny węgla brunatnego TurówINTERIA.PL
Jak skutecznie oszczędzać wodę?SCP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas